Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Pomysły na rewitalizację miasta

Wczoraj w Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach – Lipinach odbyło się ostatnie z cyklu spotkań warsztatowych organizowane przez wykonawcę Lokalnego Programu Rewitalizacji i Urząd Miejski. W ich trakcie instytucje, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i mieszkańcy przedstawiali propozycje ożywienia zdegradowanych obszarów Świętochłowic.

Warsztaty były organizowane w różnych częściach miasta. Wcześniej każda chętna osoba mogła złożyć własną propozycję działań społecznych, wypełniając kartę projektu udostępnioną na stronie internetowej miasta. Spotkania i wspólne dyskusje pozwoliły wyłonić projekty, które znajdą się  w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Świętochłowic do roku 2030”. Zostały one podzielone na dwie grupy. W pierwszej zebrano projekty socjalne i działania społeczne (39 propozycji). Natomiast druga gromadzi projekty inwestycyjne (26 propozycji).

Niektóre z przedstawionych działań i inwestycji już teraz mają zapewnione źródło finansowania, ponieważ znalazły się na liście tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Pozostałe projekty będą ubiegać się o dofinansowanie w procedurze konkursowej w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Obszary problemowe miasta objęte Lokalnym Programem Rewitalizacji wyznaczone zostały w oparciu o proponowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego kryteria.  W programie znalazły się obszary najstarszej zabudowy dzielnic: Lipiny, Centrum i Chropaczów, a także fragment dzielnicy Zgoda (ul. Hajduki i fragment ul. Wojska Polskiego) i Piaśniki (obszar OSiR „Skałka”) oraz obszar poprzemysłowy (dawna kopalnia „Polska”).