Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Półtora miliona dla bezrobotnych

Unia Europejska zapłaci za utworzenie Klubu Integracji Społecznej w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. W ciągu dwóch lat 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo weźmie udział w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach, bezpłatnie skorzysta z pomocy prawnika, psychologa czy doradców zawodowego lub podatkowego.

Projekt będzie realizowany przez Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach od kwietnia. Jego wartość to ponad półtora miliona złotych, z czego miasto wyłoży jedynie 50 tys. zł. - Pozyskaliśmy kolejne środki unijne na konkretną pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta, w szczególności dzielnicy Lipiny. Wierzę, że projekt spotka się z dużym zainteresowaniem i będzie stanowił cenne wsparcie dla bezrobotnych – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Rekrutacja do Klubu rozpocznie się w marcu. Uczestnicy z pomocą specjalistów będą mogli uporać się z problemami związanymi np. z prawem rodzinnym, egzekucją komorniczą, rozliczaniem PIT, znalezieniem zawodu lub dalszą edukacją. - Wezmą też udział w kursach języków obcych, a na najbardziej zaangażowanych czekają staże w firmach i instytucjach. Ważnym elementem projektu są również zajęcia: kulinarne, krawieckie, a także seminaria z ekonomii społecznej, równości szans i rynku pracy - mówi Kamil Wójcik, dyrektor CIS. Projekt zakłada także włączanie uczestników w działania kulturalne takie, jak festyny, pikniki, projekcje filmowe, rodzinne wyjścia do kina czy teatru.

Przypomnijmy, że od połowy ubiegłego roku CIS realizuje także inny projekt unijny o wartości ok. miliona złotych, w którym udział bierze 75 osób pozostających bez pracy. Uczą się oni „fachu” w trzech grupach przygotowania zawodowego – krawieckiej, remontowo-budowlanej i utrzymania terenów zielonych.

Warto dodać, że Klub Integracji Społecznej będzie uzupełniał ofertę kierowaną do osób pozostających bez pracy. Podobną działalność w ramach odrębnych zadań Powiatowy Urząd Pracy i Ośrodek Pomocy Społecznej, które także realizują część projektów z pieniędzy rządowych lub europejskich.

Szczegółowych informacji dot. Klubu Integracji Społecznej udziela Centrum Integracji Społecznej pod numerem tel. 32 24 555 24.