Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ogólnodostępny alkomat w KMP

Dzisiaj prezydent Dawid Kostempski przekazał Komendzie Miejskiej Policji ogólnodostępny alkomat. To pierwszy taki alkomat w mieście. Został zakupiony ze środków Urzędu Miasta, a korzystanie z niego będzie bezpłatne i możliwe przez całą dobę.

Alkomat zamontowano w tzw. pokoju pierwszego kontaktu, to tutaj petenci oczekują na załatwienie spraw. Teraz będą mogli też samodzielnie przebadać się na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Już wcześniej mieszkańcy mogli korzystać z alkomatów dostępnych na komendzie, ale badanie przeprowadzał policjant, fakt ten należało także odnotować. Teraz będzie można się sprawdzić samodzielnie,  bez angażowania do tej czynności dyżurnych - mówi Michał Szynol, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Świętochłowicach.

Wystarczy pobrać słomkę, włożyć ją do ustnika alkomatu, nacisnąć guzik i dmuchać aż do ustania sygnału dźwiękowego.  O wszystkich krokach informuje sam alkomat, a tuż nad nim umieszczona jest także instrukcja obsługi. Model alkomatu AL 4000V firmy Promiler jest szczegółowy, wynik badania pokazuje w dwóch formach. Pierwsza z nich to konkretna wartość pojawiająca się na wyświetlaczu LCD, druga forma to podświetlone symbole, które zmieniają się adekwatnie do stanu trzeźwości osoby przeprowadzającej badanie. Zielony wyświetli się osobie trzeźwej, pomarańczowy wskazuje na stan po spożyciu, a czerwony alarmuje o stanie nietrzeźwości.

Alkomat będzie rejestrował, ile osób z niego skorzysta np. w ciągu miesiąca. Nowy nabytek w świętochłowickiej komendzie z pewnością się przyda, już wcześniej mieszkańcy zaglądali na policję, żeby sprawdzić swój stan trzeźwości.