Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Obchodzili swoje święto

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy obchodzili Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Była to też okazja do podsumowania ubiegłego roku.
 
Stopa bezrobocia w naszym mieście spadała przez cały rok. W grudniu osiągnęła poziom 12,1 proc., a więc o 16,9 punktów poniżej najgorszych wskaźników z początku dekady. Na koniec ubiegłego roku w urzędzie zarejestrowanych było 1487 bezrobotnych, liczba ta zmniejszyła się o 354 osoby w porównaniu do 2014 roku.  
 
Nawiązano kontakt z 198 nowymi pracodawcami oraz z 1152 wcześniej współpracującymi z tą instytucją. Pozyskano  oferty pracy na 5840 stanowisk. 
 
- Wspieraliśmy pracodawców ubiegających się o środki finansowe na zatrudnienie osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie. W ten sposób minimalizowali oni koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika, a osoby bezrobotne miały większe szanse na znalezienie pracy – mówi Hanna Przewoźniak, dyrektor PUP.    
 
Dzięki temu 326 świętochłowiczan odbyło staże u pracodawców, 130 wzięło udział w robotach publicznych, 83 w pracach społecznie użytecznych, 8 w interwencyjnych.  Kolejnych 41 bezrobotnych otrzymało środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej, 24 zatrudniono w wyniku refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia nowych stanowisk pracy. Następnych 20 objętych zostało Programem Aktywizacja i Integracja, a  5 skorzystało z bonu stażowego.
 
Przeprowadzono tez szereg szkoleń. W trybie indywidualnym skorzystało z nich 40 osób, zaś w grupowych wzięły udział 104. Świętochłowicki PUP pozyskał środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizacje projektów w tym : „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Świętochłowice (I)”, „Kierunek przedsiębiorczość”, „Mój potencjał”, „Innowacyjne wsparcie dla Ciebie”, czy nadal realizowany „Aktywizacja   osób    bezrobotnych  w   wieku  30 +  zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świętochłowicach (I).
 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się giełdy pracy. Podczas zeszłorocznych, których zorganizowano 14,  poszukiwano kandydatów  m.in. na stanowiska pakowacz, sprzedawca, telefoniczny sprzedawca usług, sprzątaczka. Popularne były także -  operator zgrzewarek, szlifierz metali, suwnic, maszyn produkcyjnych, specjalista ds. sprzedaży, ślusarz-spawacz, monter konstrukcji stalowych, pomocnik produkcyjny, pomocnik w magazynie, wędliniarza, wagowy, pracownik produkcji, pracownik ochrony.
 
Odbyły się też kolejne Targi Pracy i Edukacji, w których uczestniczyło 60 wystawców. 
 
W maju oraz czerwcu ubiegłego roku świętochłowiccy gimnazjaliści odwiedzili pracodawców z terenu naszego powiatu w ramach drugiej edycji przedsięwzięcia mającego na celu przywrócenie pozytywnego wizerunku szkół zawodowych.