Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

O przyszłości centrum miasta

We wtorek, 30 września mieszkańcy, radni oraz pracownicy urzędu miejskiego wzięli udział w spotkaniu dotyczącym rozwoju ul. Katowickiej.

Wizytówką każdego miasta jest jego ścisłe centrum.  W Świętochłowicach rolę reprezentacyjnego, historycznego centrum pełni deptak wzdłuż  ul. Katowickiej,  wraz z przyległym obszarem. Władze miasta chcą ożywić to miejsce. Podczas spotkania, zorganizowanego w budynku parafii ewangelickiej pw. św. Jana Chrzciciela, przedstawiono pomysły i debatowano o przyszłości deptaka. Całość poprowadzili przedstawiciele krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast.

Zwrócili oni uwagę, iż wizerunek centrum miasta świadczy o jego potencjale i kondycji. Odgrywa także pozytywną lub negatywną rolę w przyciąganiu inwestorów, turystów i gości.

Zdaniem ekspertów z IRM centrum Świętochłowic ma wiele mocnych stron, wśród których wymienili  zwłaszcza historyczną zabudowę oraz mural pokazujący tradycyjne śląskie mieszkania.

Co należy zrobić, aby uatrakcyjnić ul. Katowicką?

- pogodzić wiele funkcji: mieszkaniową, komercyjną (sklepy, kawiarnie, punkty usługowe), kulturalno-rozrywkową,

- znaleźć miejsce dla terenów zielonych, otwartych przestrzeni oraz infrastruktury drogowej,

 - zagospodarować przyległe ulice (Pocztową, Dworcową, Kubiny i Rzeczną),

- pamiętać o podwórkach i bramach,

- zapewnić bezpieczeństwo,

- zadbać o ładne elementy małej architektury (ławki, klomby, fontanny, drzewka, akcenty plastyczne),

- stworzyć warunki do organizowania różnych przedsięwzięć – imprez, koncertów, festynów, lekcji historycznych, gry miejskiej, które przyciągną mieszkańców niezależnie od wieku i zainteresowań

- opracować informację wizualną, która przybliży historię i tradycję miejsca

- powołać menadżera ulicy i zorganizować biuro obsługi centrum.

Zdaniem przedstawicieli Instytutu Rozwoju Miast - menadżerem ulicy powinien zostać pracownik urzędu miejskiego, który współpracowałby z instytucjami i jednostkami miejskimi oraz  z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność przy ul. Katowickiej, właścicielami posesji i mieszkańcami.

Do jego zadań należałyby ponadto:

- pomoc w uzyskaniu dofinansowania z różnych źródeł (UE, Norweski Mechanizm Finansowy/EOG, środki krajowe na termomodernizację budynków i ograniczanie niskiej emisji,  budżet miasta) przedsięwzięć wpływających na poprawę wizerunku zabudowy centrum.

- rozwiązywanie problemów wynikających z nieuregulowanych spraw własnościowych lub gdy właścicielem jest osoba fizyczna, która nie posiada pieniędzy na renowację nieruchomości.

W czasie dyskusji mieszkańcy i radni zwrócili także uwagę na kierowców poruszających się i parkujących wzdłuż ul. Katowickiej. Ich zdaniem często przekraczają dozwoloną prędkości i łamią zakazy wjazdu.