Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

O edukacji i strategii

Realizacja przy współudziale przedsiębiorców programu „Tu jest moje miejsce”, a także strategia przedsiębiorczości miasta Świętochłowice, to dwa główne tematy wczorajszego posiedzenia Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta. 
 
Prace nad wspomnianym programem są na ukończeniu. Jego celem jest zachęcenie do nauki w świętochłowickich szkołach absolwentów gimnazjów.  
 
- Postawiliśmy na zwiększenie atrakcyjności szkół ponadgimnazjalnych, rozpropagowanie wiedzy o nich, szeroko pojętą promocję. Chcemy, by oferta placówek, którą stale wzbogacamy, dotarła do jak największej liczby uczniów, również spoza Świętochłowic – mówił podczas spotkania Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. 
 
Spotkanie Rady Gospodarczej odbyło się w Zespole Szkół Ekonomiczno–Usługowych. Placówka zajmuje się kształceniem zawodowym, o którym opowiadał dyrektor Andrzej Nieścior. 
 
- Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Obowiązujące przepisy dają pracodawcom możliwość kształcenia uczniów zgodnie z ich potrzebami – podkreślał dyrektor.
 
Przedsiębiorcy wyrazili zainteresowanie szkoleniem młodzieży w ramach np. klas  patronackich. Mają one wykształcić specjalistów w ściśle określonych dziedzinach. W ten sposób zapełnione zostaną luki na rynku pracy. Obecnie rozmowy w tej sprawie prowadzone są z m.in. z firmami Sor–Drew i Ekoinstal. 
 
Podczas spotkania rozmawiano także o Strategii Przedsiębiorczości Miasta Świętochłowice. Zasady stworzenia dokumentu objaśnił dr Krzysztof Wrana z Fundacji Kreatywny Śląsk.  Mówił m.in. o kluczowych zagadnieniach w opracowywaniu tego dokumentu, a także o procesie jego formułowania.