Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Niemiecka technologia na basenie

Powstający w Świętochłowicach basen ekologiczny nie będzie oczyszczany za pomocą środków chemicznych. Przez to jest świetną alternatywą dla chlorowanych pływalni. Choć popularna w Europie Zachodniej, technologia oczyszczania biologicznego jest nadal pionierska w Polsce. We wdrażaniu jej na naszym obiekcie pomagają niemieccy partnerzy.

Eksperci z Niemiec obecni są od kilku tygodni na budowie basenu. Nadzorują m.in. tworzenie systemu oczyszczania wody. Zakończyło się także szkolenie z zakresu utrzymania obiektu, które zorganizowane zostało na bliźniaczym obiekcie w jednej z dzielnic Dortmundu. Wzięli w nim udział prezydent Dawid Kostempski, dyrektor OSiR "Skałka" Janusz Grobelka oraz pracownicy urzędu miejskiego i OSiR-u. Poruszano tematy związane z efektywnością finansową basenu, minimalizacją kosztów jego utrzymania, technologią biologicznego oczyszczania oraz zasadami właściwego czyszczenia niecki basenowej i strefy regeneracyjnej. Wszystko to ma pomóc w powodzeniu całego projektu budowy basenu i jego eksploatacji. Eksperci z Niemiec będą obecni na "Skałce" również w pierwszych dniach funkcjonowania nowego kąpieliska, by nadzorować efektywność działania strefy regeneracyjnej wraz z filtrami.

Przypomnijmy, że dzięki innowacyjnej technologii uzdatnianie wody w kąpielisku odbywa się bez stosowania chemicznych środków dezynfekcyjnych, wykorzystywane są tu naturalne mechanizmy samooczyszczania wód otwartych oraz mikroorganizmy, a w całym procesie pomaga system filtrów.