Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Naukowcy o powstaniach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach w nowoczesny sposób opowiada o losach powstańców. Placówka stała się także miejscem spotkań historyków, którzy na co dzień zgłębiają wiedzę o walkach powstańczych na Śląsku. Dziś konferencją „Powstania śląskie 1919-21” zainaugurowano cykl Uniwersyteckich Spotkań Świętochłowickich.

Historia zrywów powstańczych została już szeroko opowiedziana. Nigdy jednak nie można jednoznacznie zamknąć tego, ani żadnego innego tematu historycznego. Nie można także dopuścić, aby pamięć o powstaniach śląskich została zatarta.  

- Wiedza o powstaniach śląskich nie jest powszechna w Polsce, ponieważ niewielu ludzi interesuje się historią innych regionów. Powstania były jedynie epizodem w dziejach Polski, dlatego nie zajmują wiele miejsca w podręcznikach. Wiele osób twierdzi, że przedstawiane w nich fakty są niewystarczające. Nie jesteśmy w stanie stworzyć jednej wersji historii i zamknąć raz na zawsze tego rozdziału. Ważne, aby dyskusjom towarzyszyły racjonalne argumenty, zamiast uproszczeń i stereotypów  – mówi  prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.

Ekspozycja w Muzeum Powstań Śląskich nie ocenia przedstawianych faktów historycznych, za to rzetelnie je przedstawia, a tym samym sprzyja nauce.

- Powstania Śląskie budziły kontrowersje zaraz po ich zakończeniu. Wiele osób, wtedy i teraz, uważa, że o tamtych wydarzeniach należy zapomnieć. Po śmierci Jerzego Ziętka nadeszło zapomnienie. Obecnie jesteśmy na etapie odradzania pamięci o powstaniach i powstańcach. Muzeum wymusi zainteresowanie. Mamy ogromną szansę  i możliwości na odbudowanie kadry naukowej. Stworzenie tej placówki to krok w dobrym kierunku - mówi prof. zw. dr hab. Edward Długajczyk.

Władze miasta wraz z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach rozpoczęły cykl Uniwersyteckich Spotkań Świętochłowickich. A to dopiero początek drogi do rozpowszechnienia wiedzy ważnej dla naszego regionu.

- Dzisiejsza konferencja rozpoczyna cykl spotkań odbywających się dwa razy do roku. Chcemy, aby stały się one podwaliną do stworzenia Pracowni Powstań Śląskich z zespołem stworzonym przez pracowników akademickich, a także znawców tematu z naszego województwa i miasta. Zebrane materiały będą publikowane i udostępniane – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Uczestnicy konferencji deklarują chęć włączenia się w tę inicjatywę.

- Muzeum Powstań Śląskich jest nastawione na edukację i w mojej ocenie dobrze spełnia swoją rolę. To także doskonałe miejsce do organizacji konferencji naukowych. Kiedyś seminaria poświęcone powstaniom śląskim były organizowane przez dr Kapałę w bytomskim muzeum. Wydaje się, że Świętochłowice wraz z nowym muzeum mogą stać się centrum badań nad powstaniami śląskimi. To niewątpliwie dobra inicjatywa – prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek.

Podczas dzisiejszej konferencji prof. zw. dr hab. Edward Długajczyk wygłosił wykład dotyczący Wspomnień Tadeusza Puszczyńskiego o destrukcyjnej działalności podczas III powstania śląskiego. Z kolei prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek opowiedział o żołnierzach armii niemieckiej i ich działaniach powstańczych. Pamięć o powstaniach na Górnym Śląsku w międzywojennej i powojennej Polsce była tematem wykładu dr hab. Lecha Krzyżanowskiego. Na temat stanowiska mocarstw zachodnich wobec konfliktu polsko-niemieckiego na Górnym Śląsku po I wojnie światowej mówił dr Miłosz Skrzypek. Dr Maciej Fic zajął się zaś obrazem powstań śląskich i plebiscytu w szkolnej edukacji historycznej i świadomości społecznej. Całość zakończył wykład red. Józefa Krzyka poruszający kwestię polskiej i niemieckiej propagandy w drukach i plakatach czasów powstań śląskich i plebiscytu.