Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Mieszkania w dawnej szkole

W centrum Świętochłowic w budynku po opuszczonej przed rokiem szkole podstawowej powstanie 25 mieszkań. Prawie milion złotych bezzwrotnej dotacji miastu przyznał na ten cel Bank Gospodarstwa Krajowego.

Budynek przy ul. Szkolnej został wzniesiony w 1881 roku na potrzeby sześcioklasowej szkoły powszechnej. Były tam także mieszkania dla nauczycieli. Rok szkolny 2011/2012 był ostatnim, w którym odbywały się w nim zajęcia. Z powodu małej liczby uczniów i nienajlepszego stanu technicznego społeczność szkoły przeniosła się do pobliskiego gimnazjum. Teraz dzięki wsparciu zewnętrznemu budynek zostanie gruntownie wyremontowany  i zmieni swoją funkcję. Powstanie tam 25 mieszkań komunalnych o powierzchni od 28 do 51 metrów kw. Zgodnie z zasadami BGK miasto będzie musiało także stworzyć taką samą liczbę mieszkań socjalnych. Prace remontowe obejmą m.in. wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wyburzenie   i postawienie nowych ścian działowych, montaż okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania czy wykonanie izolacji termicznej. Mieszkania ulokowane będą na parterze, pierwszym i drugim piętrze oraz na poddaszu.  W piwnicy utworzonych zostanie 25 komórek lokatorskich.  - Ze względu na to, że budynek jest ponadstuletni, nie posiada właściwych udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednak przyszli lokatorzy w razie potrzeby będą mogli korzystać ze „schodołazu”, który umożliwi transport osób niepełnosprawnych na wszystkie kondygnacje – tłumaczy Mateusz Szampera, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych UM.

Całość kosztować będzie ok. 2,4 mln złotych, z czego niespełna milion Świętochłowice otrzymają z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat. – To ważna inwestycja, bo z jednej strony ratujemy zabytkowy obiekt, a z drugiej tworzymy mieszkania, na które przecież czeka wielu mieszkańców – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Procedura przetargowa powinna rozpocząć się w najbliższych tygodniach,  a pierwsze prace mają ruszyć jesienią. Nowi lokatorzy wprowadzą się do budynku latem przyszłego roku.