Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Memoriał Szachowy im. Wiktora Balcarka

Memoriał Szachowy im. Wiktora Balcarka odbył się w sobotę w Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych. Przy szachownicach zasiadło 30 graczy.

Wiktor Balcarek w 1956 roku reprezentował Polskę na olimpiadzie szachowej w Moskwie. W latach 1949–1957 sześciokrotnie awansował do finałów mistrzostw Polski. W 1950 roku w Bielsku-Białej zdobył tytuł mistrza kraju. Grał w barwach śląskich klubów. Najdłużej reprezentował "Start" Katowice. Jako reprezentant tego klubu oraz Katowic (w 1946) zdobył łącznie 12 medali drużynowych mistrzostw Polski. Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był we wrześniu 1956 roku, zajmował wówczas 174. miejsce na świecie.

Świętochłowicki turniej memoriałowy rozgrywano w dwóch kategoriach: do lat 14 i OPEN. Oba systemem szwajcarskim siedmiorundowym tempem gry P 10 z bonifikatą 10 sekundową za każdy wykonany ruch. W każdej grupie wystartowało 15 osób. Wśród nich znaleźli się także dwaj arcymistrzowie Zbigniew Pakleza i Bartłomiej Heberla.

- Frekwencja dopisała. Obecność arcymistrzów świadczy o tym, że szachiści poważnie podeszli do naszych rozgrywek. Warto dodać, że Memoriał Szachowy im. Wiktora Balcarka jest turniejem rankingowym – mówi Jerzy Plichta, ze Szkolnego Koła Szachowego JEDYNKA Świętochłowice.   

 Inicjatorem turnieju był Mirosław Gnieciak prezes Fundacji Wspierania Szachów na Górnym Śląsku.

- W setną rocznicę urodzin Wiktora Balcarka chcieliśmy przywrócić pamięć o świętochłowiczaninie, pierwszym indywidualnym mistrzu Polski ze Śląska. Szczególnie cieszy nas obecność dzieci, które w ten sposób poznają historię znakomitego szachisty. Mam nadzieję, że memoriał doczeka się kolejnych edycji – wyjaśnia.   

Gośćmi honorowymi tego wydarzenia była rodzina Wiktora Balcarka. Pasja do szachów przechodzi w niej  z pokolenia na pokolenie. Czas nad szachownicą chętnie spędzają już prawnuki mistrza.

WYNIKI:

Kategoria do lat 14 - dziewczęta

I m.     Julia Plichta - Szkolne Koło Szachowe Jedynka Świętochłowice              – 5 pkt.

II m.    Angelika Auguścik - Szkolne Koło Szachowe Jedynka Świętochłowice  – 4 pkt.

III m.  Katarzyna Kokoszka – Szkolne Koło Szach. Jedynka Świętochłowice      – 3pkt.

Kategoria  do lat 14 - chłopcy

I m.     Tomasz Kułak – Szkolne Koło Szachowe Jedynka Świętochłowice        – 6 pkt.

II m.    Jakub Mitka - Szkolne Koło Szachowe Jedynka Świętochłowice            – 6 pkt.

III m.   Patryk Kiełtyka - Szkolne Koło Szachowe Jedynka Świętochłowice       – 6 pkt.

Kategoria Open

I m.     Zbigniew Pakleza – SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza                  – 6,5 pkt.

II m.    Bartłomiej Heberla – ŻTMS Baszta Żnin                                                    – 6,0 pkt.

III m.   Aleksander Hnydiuk – KSz Skoczek Czerwionka - Leszczyny             -  4,5 pkt.

IV m.   Piotr Piesik – UKS Hetman Częstochowa                                                -  4,5 pkt.

Nagrodzono również najlepszych juniorów, którymi zostali Anna Kubicka reprezentująca KS Carbo Gliwice i Piotr Mucha z KSz Hetmana Katowice.

Organizatorami Memoriału Szachowego byli Fundacja Wspierania Szachów na Górnym Śląsku „GENS UNA SUMUS”, Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA Świętochłowice, Urząd Miejski w Świętochłowicach, Centrum Kultury Śląskiej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach.