Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ludzie nauki o wizji Świętochłowic

Trwają prace nad konstruowaniem „Strategii Rozwoju Świętochłowic do roku 2030”. W minionym tygodniu  odbyło się spotkanie zespołu sterującego ds. jej opracowania. Wraz z prof. Adamem Bartoszkiem z UŚ, dziekanem  dr. Krzysztofem Kojem z WSB oraz prof. Krzysztofem Czekajem z GWSH władze miasta dyskutowały nad proponowanymi kierunkami rozwoju miasta i funkcjami jakie ma pełnić w najbliższych latach.

– Dokument, który opracowujemy powinien akcentować problemy społeczne i stawiać na aktywizację mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na trzy obszary, które miasto mogłoby wspierać. Są to usługi rozliczeniowo-obrachunkowe, IT i komunikacja elektroniczna oraz usługi geriatryczne – podkreślał prof. Bartoszek. Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski zaproponował, by miasto rozwijało się tak, by w przyszłości pełnić funkcję mieszkaniowo-usługową. – Jesteśmy w sercu konurbacji śląskiej. Warto zastanowić się nad rozwojem za pomocą sektora usług, ale bez wątpienia należy wspierać też funkcje mieszkaniowe i tworzyć dobrą infrastrukturę do rekreacji – mówił. Dziekan Krzysztof Koj, mieszkaniec Świętochłowic, sugerował by analiza mocnych stron naszego miasta oparta była na sondażu wśród osób, które się tu sprowadzają. – Zapytajmy ich, co nimi kieruje, dlaczego chcą tu mieszkać. Należy te wskazane przez nich funkcje wzmacniać – podkreślał. Zwracał też uwagę na konieczność inwestowania w szkoły i w edukację. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Czekaj. – Należy stworzyć instrumenty dla szkolnictwa zawodowego i technicznego. W cenie są takie kierunki jak pielęgniarstwo, opieka nad osobami starszym czy ochrona osób i mienia – mówił.

W opracowywaniu „Strategii Rozwoju Świętochłowic do roku 2030” bierze udział szereg osób i organizacji z terenu naszego miasta. Prace kilkudziesięciu liderów mają przynieść efekt w postaci dokumentu wyznaczającego cele i ścieżki rozwoju miasta. Sugestie w nim zawarte poddane zostaną społecznym konsultacjom, które odbędą się w dniach 17-21 lutego br.