Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Klasa z językiem chińskim

Licealiści Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach od września będą uczyć się języka chińskiego w pierwszej w województwie śląskim klasie Uniwersytetu Śląskiego.

Dziś list intencyjny w sprawie współpracy podpisali w rektoracie UŚ prof. zw. dr hab. Wiesława Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic oraz Grzegorz Jelonek – dyrektor ZSO nr 1 w Świętochłowicach.

Celem projektu jest poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej Szkoły, dążenie do zapewnienia wysokiego poziomu nauczania realizowanego w nowatorskich i aktywizujących uczniów formach, unowocześnienie procesu kształcenia poprzez stymulowanie rozwoju intelektualnego i zdolności poznawczych młodzieży.

 - Stworzenie klasy Uniwersytetu Śląskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 jest jednym z elementów programu miejskiego „Tu jest moje miejsce”. Jego zadaniem jest zapobieganie odpływowi gimnazjalistów do szkół ponadgimnazjalnych w ościennych miastach. Utworzenie klasy z językiem chińskim pomoże odwrócić ten trend – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

Klasa Uniwersytetu Śląskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach ruszy we wrześniu 2016 roku. Licealiści będą uczyć się trzech języków – niemieckiego, angielskiego i chińskiego. Projekt ten wspiera partner Świętochłowic – miasto Tai'an w Chinanch.

W programie klasy pierwszej przewidziano dwie godziny lekcyjne języka chińskiego tygodniowo, w kolejnych latach będą to trzy godziny w tygodniu. Oprócz języka młodzież pozna też kulturę i zwyczaje panujące w Chinach. Lekcje prowadzić będzie mgr Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego.

Takie przygotowanie pozwoli na kontynuację nauki w Uniwersytecie Śląskim na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową języka chińskiego.


O nowym projekcie mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic 

 

Jak będą wyglądać lekcje chińskiego wyjaśnia : Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego