Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Klasówka powstańcza 2017 napisana

Druga „Klasówka powstańcza” napisana. W Krakowie na pytania z historii Powstań Śląskich odpowiadali m.in. Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic; Jerzy Fedorowicz, reżyser, aktor i Senator RP; Dariusz Domański, śląski Wicekurator Oświaty. W blisko 150 szkołach z testem zmierzyli się uczniowie, a w Internecie wszyscy chętni.
 
Tegoroczny konkurs wiedzy historycznej „Klasówka powstańcza. Polska dla Powstańców Śląskich” zorganizowano w auli St. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Tutaj swoją wiedzę na temat Powstań Śląskich sprawdzali: parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy, dziennikarze oraz twórcy kultury.
 
W blisko 150 szkołach z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego  i opolskiego oraz czeskiego Zaolzia z pytaniami zmagali się uczniowie. Najlepsi z nich wezmą udział w finale klasówki, który zaplanowano 25 kwietnia w Domu Śląskim (dziś oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). 
 
W Internecie natomiast swoją wiedzę o Powstaniach Śląskich mógł sprawdzić każdy. Udostępniony został test online. We wtorek, 21 marca opublikowany zostanie klucz odpowiedzi.
 
Pierwszą Klasówkę Powstańczą zorganizowano w ubiegłym roku. W sali Sejmu Śląskiego  w Katowicach do testu przystąpili: politycy, dziennikarze i artyści,  a w szkołach test napisało kilkaset uczniów.

Pomysłodawcą konkursu jest Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Organizatorami sprawdzianu są: Muzeum Powstań Śląskich 
w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.