Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Związek emerytów świętował jubileusz 65-lecia

Świętochłowicki oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów to jedna z największych organizacji działających w naszym mieście. Jej członkowie 25 maja obchodzili jubileusz 65-lecia. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła, a świętowanie odbyło się w Centrum Kultury Śląskiej. Gratulacje i życzenia jubilatom złożyli prezydent miasta Dawid Kostempski oraz wiceprezydent Bartosz Karcz.

Do kolejnych rocznic, szczególnie tych okrągłych, świętochłowiccy emeryci  przygotowują się zawsze ze znacznym wyprzedzeniem. – To dla nas duże wydarzenie, każdy jubileusz świętujemy wyjątkowo i staramy się go jak najlepiej zorganizować  – mówi Stanisław Cukierda, prezes świętochłowickiego ORPZERiI już od 16 lat. 

Ustala lokalizacje imprez, dopracowuje szczegóły wyjazdów i wycieczek. Swoją funkcję traktuje bardzo poważnie i odpowiedzialnie. – Cieszy mnie, że to, co robię daje radość innym. Taka bezinteresowna działalność dla drugiego człowieka daje dużą satysfakcję  - przyznaje prezes Cukierda.

Wycieczki, spotkania, czy wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku to tylko kilka przykładów aktywności emerytów w Świętochłowicach. Aktualnie w naszym mieście jest ponad 1000 członków tego związku. – Działamy w myśl rozwinięcia skrótu PZERiI: Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, czyli:  Pomoc, Zaangażowanie, Edukacja, Rozrywka, Integracja – podkreśla pan Stanisław. 

Z różnorodną ofertą do emerytów i osób starszych wychodzi także miasto. To propozycje kulturalne, rozrywkowe, cykliczne spotkania i warsztaty. Co roku w Świętochłowicach organizowany jest Dzień Seniora, w każdy czwartek na Wieżach KWK Polska odbywają się spotkania z zespołem De Silvers.

- Wydarzeń dedykowanych właśnie osobom starszym mamy w mieście pod dostatkiem. To festyny, bale, różnego rodzaju koncerty i warsztaty, ale też akcje prozdrowotne organizowane przez miasto i świętochłowicki ZOZ – wylicza prezes Cukierda.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kolejne edycje programu profilaktycznego „Senior z Wigorem” skierowanym do mieszkańców Świętochłowic, którzy ukończyli 60 lat. Uczestnicy poszczególnych edycji korzystają z bezpłatnych badań, indywidualnych porad lekarzy i specjalistów, otrzymują też materiały edukacyjne. Świętochłowiczanie powyżej 60. roku mogli też skorzystać jesienią ubiegłego roku z darmowej oferty szczepień przeciwko grypie. A niedawno do osób starszych i przewlekle chorych na terenie naszego miasta trafiły także bezpłatne Koperty Życia. Przechowywane w nich karty z informacjami o danej osobie i jej chorobach pomagają służbom ratunkowym podjęcie działań ratujących życie. Cały czas zwiększa się także liczba osób korzystających ze Świętochłowickiej Karty Seniora, która uprawnia do korzystania ze specjalnych usług oraz ulg o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym rekreacyjnym oraz turystycznym.

Świętochłowiccy emeryci to także aktywni działacze zaangażowani w sprawy miasta, ludzie z bogatym doświadczeniem życiowym, którzy mogą pochwalić się wieloma zainteresowaniami. W związku działa wielu pasjonatów, którzy po przejściu na emeryturę realizują swoje hobby. Wśród nich m.in. [pan Ryszard Sobański. Spod jego ręki wychodzą wszystkie pamiątkowe tablice, plansze i kronika związku - pisane przepięknym kaligraficznym pismem odręcznym.  – W ostatnim czasie pochłonęła mnie praca nad planszą z kalendarium historycznym, tworzyłem ją z okazji jubileuszu 65-lecia – mówi pan Ryszard. Dbałość o szczegóły towarzyszyła mu od zawsze, także w pracy zawodowej przy rysunkach technicznych. Teraz swoje hobby realizuje w świętochłowickim związku emerytów.