Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Finanse pod kontrolą

Zadłużenie Świętochłowic w porównaniu do innych miast na prawach powiatu jest niskie. Takie wnioski płyną z najnowszego rankingu pisma samorządu terytorialnego "Wspólnota".

Pismo "Wspólnota" opublikowało niedawno ranking dotyczący zadłużenia samorządów w stosunku do ich rocznych dochodów. Świętochłowice zajęły w nim dobry wynik. W końcu 2013 roku wskaźnik dla naszego miasta wyniósł 28,97 proc. Lepsze w rankingu było tylko Jaworzno (28,57 proc.). Wyższy poziom zobowiązań wynikających z tytułu kredytów, pożyczek i emisji obligacji komunalnych wśród miast naszego regionu mają np. Siemianowice Śląskie (29,15 proc.), Piekary Śląskie (29,21 proc.), Ruda Śląska (30,12 proc.) i Zabrze (34,42 proc.).

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że najliczniejszą grupę stanowią samorządy zadłużone w skali od 30 do 50 proc. ich rocznych dochodów. Najwyższym zadłużeniem odznaczają się zazwyczaj miasta na prawach powiatu – mediana ich długu przekracza 43 proc. dochodów.  Świętochłowice znajdują się zdecydowanie poniżej tego poziomu, co oznacza że stan finansów jest bezpieczny.

Należy podkreślić, że ten pozytywny wynik nasze miasto osiągnęło mimo konieczności zapewnienia wkładu własnego w realizację wielu dużych inwestycji przy udziale środków unijnych.

- Niski poziom zadłużenia pozwoli na korzystanie z kolejnych pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Możemy więc być spokojni o realizację ważnych projektów poprawiających wizerunek miasta i komfort życia mieszkańców zawartych w strategii rozwoju Świętochłowic - podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

Warto przypomnieć, że sytuacja ekonomiczna miasta analizowana jest na bieżąco przez ekspertów Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i dwa razy w roku wydawana jest opinia w tej sprawie.