Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W środę w Centrum Kultury Śląskiej Grota w Lipinach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Bartosz Karcz wiceprezydent Świętochłowic złożył życzenia świętochłowiczanom, którzy stali się rodzinami dla 88 dzieci.  

Święto obchodzone 30 maja jest okazją do docenienia opiekunów dzieci, które z różnych przyczyn nie są wychowywane przez rodziców biologicznych. Każdego dnia otaczają opieką, dbają o ich bezpieczeństwo i poświęcają swoją uwagę. Dla gości spotkania przygotowano poczęstunek oraz spektakl „ABBA po Śląsku” w wykonaniu nauczycieli świętochłowickich szkół.

W naszym mieście funkcjonują 73 rodziny zastępcze. Większość, bo aż 53 z nich jest spokrewnionych z dziećmi. Działa też 18 niezawodowych rodzin zastępczych i 2 zawodowe.

Od 2009 roku państwo Maria i Joachim Solik są zawodową rodziną zastępczą pełniącą funkcje pogotowia rodzinnego. W tym czasie opiekowali się 59 dziećmi w różnym wieku. Aktualnie sprawują pieczę nad pięciorgiem. Natomiast państwo Beata i Paweł Strzoda przyjmują dzieci do Rodzinnego Domu Dziecka. Obecnie przebywa w nim 5 dzieci od 1 do 18 roku życia. W świętochłowickich rodzinach zastępczych wychowuje się łącznie 88 dzieci.