Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dziś zasiłek, jutro stała pensja

Osiemdziesięciu bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo mieszkańców Świętochłowic ma szanse powrócić na rynek pracy. Biorą bowiem udział w drugiej edycji projektu Klub Integracji Społecznej „Drogowskaz”, organizowanego przez Centrum Integracji Społecznej. Warto zauważyć, że aż 30 uczestników pierwszej edycji już znalazło zatrudnienie.

Świętochłowiczanie zakwalifikowani do projektu przez najbliższych dziewięć  miesięcy będą uczestniczyli w zajęciach przygotowujących ich do podjęcia pracy. Mają zapewniony udział w kursach zawodowych, językowych, warsztatach umiejętności społecznych, doradztwie zawodowym i finansowym oraz  indywidualnym poradnictwie prawnika i psychologa.
- Wybór możliwości zdobycia zawodu mają dosyć duży. Do ich dyspozycji pozostają kursy: obsługi kasy fiskalnej, podstaw obsługi komputera, kurs wózka jednojezdniowego i  opiekunki osób starszych. W tegorocznej edycji bezrobotni świętochłowiczanie mogą zdobyć ponadto umiejętności spawacza metodą MAG 135 czy opiekunki medycznej. Czeka też na nich kurs małej gastronomii – wylicza Kamil Wójcik, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach.


Nowe propozycje zawodowe cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników ponieważ gwarantują przyzwoite warunki płacowe. Osoby zdobywające kwalifikacje spawacza mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające od blisko 2 do 4 tys. zł. W przypadku opiekunki medycznej czy osoby starszej zarobki są wprawdzie nieco mniej atrakcyjne, ale w tych zawodach  można znaleźć pracę na rynku europejskim. Umożliwia to także prowadzony w ramach projektu kurs nauki języka niemieckiego.
- Dzięki nabyciu umiejętności komunikacji i podstaw pisania w tym języku uczestnicy mają szansę na znalezienie zatrudnienia za granicą, a także swobodnego porozumiewania się podczas wyjazdów. Dwójce naszych beneficjentów udało się podjąć pracę w Niemczech, w charakterze opiekunów osób starszych – dodaje dyrektor Kamil Wójcik.


Bardzo ważnym elementem ułatwiającym znalezienie pracy są też staże dla najbardziej aktywnych uczestników. W tej chwili realizują je dwie osoby, kolejnych dziesięć trafi na nie w ciągu najbliższych miesięcy. Systematyczna współpraca CIS z pracodawcami, sprawia, że stażyści w ich firmach w naturalny sposób znajdują zatrudnienie.
W trzech edycjach Klubu Integracji Społecznej „Drogowskaz” bierze udział 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad półtora miliona złotych, z czego miasto wyłoży jedynie 50 tys. zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ZOBACZ FILM