Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Chiński na topie!

Rozrasta się klasa chińska funkcjonująca w I LO w Świętochłowicach. W tym roku naukę w pierwszej klasie rozpoczęło tu 25 uczniów, w tym trzech z Chorzowa. Do szkoły dojeżdżają także mieszkańcy Bytomia i Gliwic.

Ponadto 17 uczniów to absolwenci Gimnazjum nr 1, a trzech uczyło się dotąd w innych świętochłowickich szkołach gimnazjalnych, co sprawia, że chińska 1a to jedna z najliczniejszych klas w szkole. Swą atrakcyjną ofertą z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W liceum oprócz nauki języka młodzież poznaje także kulturę i zwyczaje panujące w Chinach. Kilka osób wyjechało do azjatyckich krajów. Była to nagroda Prezydenta Miasta Świętochłowice Dawida Kostempskiego, który w ten sposób uhonorował uczniów którzy najlepiej opanowali mandaryński, uzyskali odpowiednią średnią ocen i przyczynili się do promocji klasy chińskiej.

Przypomnijmy, że klasa chińska została uruchomiona w I LO w 2016 roku. Powstała przy współpracy miasta, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dodatkowo projekt wspiera też miasto partnerskie Świętochłowic: Tai'an w Chinach.

Obecna klasa 3a będzie pierwszym rocznikiem, który w marcu 2019 roku podejdzie do międzynarodowego egzaminu ze znajomości języka chińskiego o nazwie HSK. Uzyskany certyfikat z pewnością pozwoli na znalezienie w przyszłości atrakcyjnej pracy.