Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Budżet obywatelski w przyszłym roku

Świętochłowice jako jedno z pierwszych miast w regionie w przyszłym roku wprowadzi budżet obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy zdecydują o wydatkach inwestycyjnych w swoich dzielnicach.

-  Budżet  partycypacyjny to efekt moich jesiennych spotkań z mieszkańcami, jak również intensywnych rozmów z organizacjami pozarządowymi – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Miejskim.

Już w 2014 r. świętochłowiczanie zdecydują o tym, na co zostanie przeznaczone 250 tysięcy złotych, po 50 tys. zł na każdą z dzielnic. Ilość środków wygospodarowanych na ten cel prezydent zobrazował, wykrawając kawałek  tortu symbolizującego budżet miasta. 

- Zaplanujemy rezerwę celową przeznaczoną na zadania inwestycyjne, wynikające z budżetu partycypacyjnego. Po raz pierwszy realizować go będziemy w takim kształcie, co pozwoli na określenie potrzeb mieszkańców w tym zakresie – wyjaśniła Agata Ślęzak, skarbnik miasta. 

Propozycje do realizacji, od 1 do 15 września br., pełnoletni, zameldowany w Świętochłowicach mieszkaniec będzie mógł zgłosić na odpowiednim formularzu, pobierając go ze strony internetowej świętochłowickiego magistratu. Zadania muszą zostać poparte podpisami co najmniej 10 osób. Wnioski przeanalizuje powołany przez prezydenta miasta zespół ds. budżetu obywatelskiego. 

Do 30 października br. dla każdej dzielnicy wyłonionych zostanie pięć zadań, które zyskały największe poparcie i mogą zostać zrealizowane. W formie ankiety będą one zaprezentowane mieszkańcom. Każdy będzie mógł przyznać trzy punkty priorytetowym, wybranym przez siebie inwestycjom, w wyniku czego powstanie ich ranking. Głosowanie potrwa od 1 listopada do 1 grudnia br.

- Mieszkańcy poprzez budżet obywatelski będą bardziej świadomi jak optymalnie dysponować finansami miasta – mówił Dawid Kostempski. - Jeśli zainteresowanie ze strony świętochłowiczan będzie duże, w przyszłym roku zostanie on zwiększony  – podsumował prezydent.