Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Bogdan Musiol odwiedził Świętochłowice

Bogdan Musiol, wielokrotny medalista olimpijski w bobsleju odwiedził Świętochłowice – miasto, w którym się urodził i wychowywał do 9 roku życia.

– Ostatni raz byłem tu pięć lat temu. Mam na Śląsku rodzinę, którą odwiedzam. Mojego domu i szkoły na Lipinach już nie ma. Miasto się zmieniło. Teraz tu u was jest jak w Niemczech – mówił podczas wizyty w Urzędzie Miejskim i spotkania z wiceprezydentem Stanisławem Kormanem. .

Urodził się na Śląsku, w naszym mieście. Był dzieckiem, kiedy jego rodzina wyemigrowała. Reprezentował barwy NRD, a następnie zjednoczonych Niemiec. Bobsleistą został w połowie lat 70, wcześniej był lekkoatletą (pchnięcie kulą). Startował na pięciu olimpiadach (IO 80, IO 84, IO 88, IO 92, IO 94) i na czterech zdobywał medale.

Łącznie siedem, więcej niż Irena Szewińska – wylicza Jerzy Wawrzyczek, świętochłowicki radny, który oprowadzał Musiola po mieście. 

W 1980 osiągnął największy olimpijski sukces, zostając mistrzem w czwórkach w bobie Meinharda Nehmera. Na kolejnych dwóch olimpiadach zdobywał po dwa srebrne medale. W Albertville, już w barwach Niemiec, sięgnął po kolejne srebro. Siedem razy był medalistą mistrzostw świata, zdobywając trzy tytuły mistrzowskie. W swojej karierze tworzył załogi z najbardziej utytułowanymi enerdowskimi pilotami: Nehmerem, Bernhardem Lehmannem czy Wolfgangiem Hoppe.

- Po zakończeniu kariery sportowej zostałem trenerem. Najpierw krótko trenowałem drużynę Danii, potem przez 10 lat niemiecką – wyliczał Bogdan Musiol.

Mieszka wraz z żoną pod Lipskiem. Prowadzi własną firmę. Chętnie odwiedza Śląsk. Dobrze mówi po polsku, a jeszcze lepiej rodzinną gwarą śląską.