Biznes

Ważne zmiany dla przedsiębiorców – niedługo nowy obowiązek podatkowy

Od 1 października 2020 roku zmieniają się zasady raportowania rozliczeń VAT, w tym dla jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o obowiązek składania plików JPK_VAT z deklaracją VAT przez wszystkich przedsiębiorców. Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT przez wszystkich podatników został przesunięty z powodu pandemii - pierwotnym terminem był 1 lipca.

komunikat urząd skarbowy

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów.

Po zmianach przedsiębiorca, zamiast – jak obecnie – składać odrębnie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wraz z załącznikami i odrębnie JPK-VAT, będzie przesyłał jeden plik JPK_VAT. Tym samym zrealizuje łącznie dwa obowiązki. Po zmianach będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

  • JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie;
  • JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Kto składa JPK_VAT

JPK objął swoim działaniem około 1,6 miliona płatników VAT. System wszedł w życie w ograniczonym zakresie od połowy 2016 roku. Od 1 lipca 2016 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT objął duże przedsiębiorstwa, a małe i średnie od 1 stycznia 2017 roku.

Od początku 2018 roku do tego grona dołączyli mikroprzedsiębiorcy prowadzący elektroniczną ewidencję VAT.

Więcej informacji można uzyskać klikając w poniższy link:

https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk_vat/informacje-jpk-vat/