Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Bezrobocie najniższe od sześciu lat

W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest obecnie 1744 świętochłowiczan, o ponad 500 mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. To najlepszy wynik od sześciu lat.

- Stopa bezrobocia wynosi 13,8 procent i jest o 3,5 punktów niższa od tej sprzed roku. Warto dodać, że czerwiec to kolejny miesiąc spadku bezrobocia w mieście – wyjaśnia Hanna Przewoźniak, dyrektor PUP w Świętochłowicach.

Powodem dobrych wiadomości jest lepsza koniunktura w gospodarce. Do PUP-u spływa coraz więcej ofert pracy. Najwięcej w tzw. budowlance, wykończeniu wnętrz, usługach finansowych i zawodach związanych z produkcją.

- Spadające regularnie bezrobocie to także efekt sięgania przez miasto po środki z Funduszu Pracy i unijne. Dzięki nim finansowane są programy dla osób szczególnie zagrożonych bezrobociem: kobiet 50+ i osób do 30 roku życia – informuje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

To właśnie te dwie grupy mają największy problem ze znalezieniem pracy. Aby to zmienić kobietom dedykowany jest specjalny unijny projekt. Kolejny adresowany jest do młodych osób - do 29 roku życia, które nie uczą się i nie pracują. PUP przygotował dla nich oferty staży, dofinansowanie do działalności gospodarczej, szkolenia dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Prezydent Kostempski podkreśla, że miasto jest przyjazne przedsiębiorcom. Przeznacza również tereny pod inwestycje, na których przyszli inwestorzy tworzą i będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy dla świętochłowiczan. Nie bez znaczenia jest także rozszerzenie o miejskie tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.