Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

96. rocznica II powstania śląskiego

 W Świętochłowicach uczczono 96. rocznicę II powstania śląskiego, jednego z nielicznych zrywów narodowowyzwoleńczych Polaków zakończonych sukcesem.

Punktualnie o 12.00 w mieście zawyły syreny alarmowe, a także uruchomione zostały sygnały dźwiękowe i świetlne w samochodach służb mundurowych. W inicjatywę włączyły się Komendy Miejskie - Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz Straż Miejska. We wtorek upamiętniono także 97. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. 
 
- To bardzo ważne aby w świadomości opinii publicznej ciągle budować pamięć historyczną o zrywach powstańczych, które miały ogromny wpływ na kształt Śląska, Polski i Europy w pierwszej połowie XX wieku. Te syreny to nie tylko hołd złożony dzielnym powstańcom, którzy przyłączyli Śląsk do Macierzy ale i sygnał dla nas, że czas aby zwycięski czyn zbrojny naszych ojców i dziadów zajął wreszcie należne mu miejsce na kartach historii naszego Narodu. Liczę, że w kolejnych latach inne śląskie miasta przyłączą się do naszej akcji – podkreśla Dawid Kostempski.
 
W Świętochłowicach pamięć o powstańcach śląskich jest ciągle żywa i trwale pielęgnowana. W październiku 2014 roku w mieście otwarto Muzeum Powstań Śląskich, gdzie w nowoczesny sposób każdy może poznać historię Powstań Śląskich.