Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

2 dni do reaktywacji żużla

Po dziesięciu latach żużel powraca do Świętochłowic. W piątek, 17 lipca br. o godz. 16.00 na Stadionie OSiR „Skałka” im. Pawła Waloszka odbędzie się oficjalne otwarcie toru i szkółki żużlowej. „Speedway reaktywacja” to także turniej par żużlowych z udziałem czołowych polskich zawodników.

Inicjatorem reaktywacji „czarnego sportu” są członkowie Młodzieżowego Stowarzyszenia Śląsk Świętochłowice. Tworzą je byli zawodnicy i sympatycy tego sportu. Przy pomocy władz miasta, wykonali pierwszy krok w drodze do zawodowstwa.

- Cieszę się, że wspólnymi siłami doprowadziliśmy do odrodzenia sportowego symbolu Świętochłowic. Jestem przekonany, że żużel ponownie dostarczy nam wielu emocji, a klub wychowa wspaniałych zawodników prezentujących światowy poziom – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Tor otrzymał licencję Polskiego Związku Motorowego, która umożliwia prowadzenie rozgrywek do 31 marca 2016r.

Zanim jednak zaczęto starać się o przyznanie licencji, tor musiał przejść remont. Na reaktywację żużla w Świętochłowicach władze miasta przeznaczyły ponad 260 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom możliwe stało się przygotowanie toru i wyposażenie szkółki żużlowej
w motocykle, części zamienne, kaski, kombinezony itp.

Drobne prace modernizacyjne, tj. malowanie poręczy i ścian, plewienie i przygotowanie parku maszyn przeprowadzili członkowie MS Śląsk Świętochłowice. Natomiast remont bandy stałej, pasa bezpieczeństwa, wykonanie nawierzchni toru oraz montaż bandy dmuchanej zlecono specjalistom.

W najbliższy piątek - 17 lipca na Stadionie OSiR „Skałka” im. Pawła Waloszka odbędzie się Turniej Par na Żużlu. O Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowice powalczą zawodnicy czołowych polskich klubów. Przy taśmie startowej zobaczymy m.in. Adama Strzelca reprezentującego SPAR Falubaz Zielona Góra, Dawida Lamparta występującego w barwach PGE Stal Rzeszów oraz Pawła Miesiąca z Wanda Instal Kraków.

Przed rozpoczęciem rywalizacji na torze odbędzie się runda honorowa. Wezmą w niej udział dawni zawodnicy Śląska Świętochłowice: Paweł Waloszek, Józef Jarmuła, Erwin Brabaiński, Krzysztof Bas, Sebastian Kowolik i Jacek Folkert. Do żużlowców dołączy Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Możliwość organizacji zawodów to tylko część reaktywacji speedway’a. W mieście działa już szkółka żużlowa. Pod okiem trenera Krzysztofa Basa dziesięciu młodych żużlowców w wieku od 14 do 18 lat uczy się mechaniki i zasad obowiązujących w tej dyscyplinie sportu. Po przyswojeniu teorii rozpoczną treningi na torze.

Aby do nich dołączyć należy zadzwonić pod numery 509-840-719, (32)201-09-83, lub zgłosić się do siedziby klubu przy ulicy Bytomskiej 40. Niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Program: „Speedway reaktywacja” – 17 lipca 2015r.

14.00 – otwarcie kas biletowych

16.00 – muzyczna rozgrzewka

17.00 – uroczyste otwarcie toru

17.30 – prezentacja zawodników

17.45 – pierwszy bieg

19.30 – koncert zespołu CHICO