Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

„Szuwarek” brązowym medalistą

Mateusz Wycisk, dziesięciolatek ze Świętochłowic  został brązowym medalistą Mistrzostw Polski w jeździe figurowej na nartach wodnych z wyciągiem. On i jego brat Jakub zostali dostrzeżeni wiosną, podczas drugiej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich przez Wiesława Kurnika, wiceprezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Dzięki ufundowanemu przez prezydenta Dawida Kostempskiego wyjazdowi na obóz sportowy rozwinęli talenty, czego efekty możemy podziwiać obecnie.

- Mateusz trafił pod opiekę osób, które świetnie znają się na wychowywaniu przyszłych mistrzów. Sport to alternatywa dla komputerów. Skutecznie odciąga też od nałogów. Sukcesy chłopca przyczynią się do popularyzacji narciarstwa wodnego w mieście. Pokazują, że warto inwestować w młodych zdolnych ludzi – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Wiceprezes Wiesław Kurnik w liście z podziękowaniami do prezydenta Kostempskiego pisze, że chłopcy udowodnili,  iż zasługują na szczególną opiekę: „Za sprawą projektu pt. Lato z Motorowodniakami, który był także realizowany przy Pana wsparciu, udało się nam wyłowić ogromne talenty. Jedenastoletni Mateusz i trzynastoletni Jakub  już na samym początku swojej sportowej drogi, podczas zajęć na wyciągu do wakeboardu i nart wodnych na „Skałce” udowodnili, że zasługują na naszą szczególną opiekę”.

Dodaje, że chłopcy uczestniczyli w zgrupowaniu kadry Polski w zamian odwdzięczając się sumienną pracą: - Z pewnością Miasto Świętochłowice jeszcze nie raz będzie mogło z dumą informować o sukcesach braci Wycisków - podkreśla.

Mateusz rozpoczął swoją przygodę z wakeboardem od oczyszczania z roślin stawu na „Skałce”. Właśnie, dlatego starsi koledzy z Wake Up Silesia nadali mu pseudonim „Szuwarek” i przygarnęli pod swoje skrzydła. Stworzyli chłopcu możliwość stawiania pierwszych kroków na wakeboardzie.

Talent drzemiący w Mateuszu został dostrzeżony w tym roku, podczas drugiej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejski w Świętochłowicach. Od dwóch lat Wiesław Kurnik podczas tego wydarzenia organizuje pokazy narciarstwa wodnego i przejażdżki motorówką. Przy okazji szuka młodych-zdolnych. Jego wprawne oko od razu wypatrzyło „Szuwarka”. Możliwość rozwoju umiejętności otrzymał także Jakub, 12 letni brat Mateusza.

­Miasto od kilku lat inwestuje w rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej dla dzieci i młodzieży.