Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

„Czarny sport” ma wrócić do Świętochłowic

Władze miasta zleciły przeprowadzenie analizy przedrealizacyjnej oraz testu rynku w zakresie partnerstwa publiczno prywatnego dotyczących przebudowy istniejącego stadionu miejskiego „Skałka” na wielofunkcyjny obiekt.

Zrewitalizowany stadion ma łączyć możliwość organizacji wydarzeń sportowych i kulturalno-rozrywkowych. Głównym założeniem projektu jest jednak stworzenie stadionu żużlowego spełniającego wymogi stawiane przed klubami sportowymi startującymi w Ekstralidze. Koncepcja zakłada także powstanie boiska piłkarskiego. Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka ma się zakończyć w roku 2018.

- Jestem mile zaskoczony, ponieważ Świętochłowice w końcu zmieniają się na lepsze. Cieszę się, że pomyślano o przywróceniu żużla do miejsca, w którym ten sport ma bogatą tradycję. Aby czarny sport mógł się odrodzić niezbędna jest przebudowa stadionu i przygotowanie go do organizacji imprez sportowych – twierdzi Paweł Waloszek – były żużlowiec Śląska Świętochłowice i medalista mistrzostw świata.

Miasto chce modernizować obiekt w formule partnerstwa publiczno prywatnego. Jak wynika z przeprowadzonej analizy najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jego klasyczny model. Na czym on polega?

- Strona publiczna udostępnia stadion miejski. Z kolei inwestor bierze na siebie ciężar pozyskania finansowania (w tym np. środki unijne), projektowania, wybudowania oraz  zarządzania i utrzymania stadionu. Miasto korzystając z udostępnionego obiektu będzie uiszczać opłatę. Partner prywatny ma także możliwość uzyskiwania przychodów z innych źródeł np. z działalności komercyjnej – wyjaśnia Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes Collect Consulting, firmy przeprowadzającej analizę.     

Zanim do tego dojdzie, trzeba najpierw wyłonić odpowiedniego partnera. W tym celu zostaną przeprowadzone rozmowy z poszczególnymi firmami. Pozwolą one na zoptymalizowanie warunków przyszłej umowy oraz ostatecznego kształtu stadionu. Procedura jest, jednak skomplikowana i może potrwać kilka miesięcy.

-  W przyszłym roku chcemy rozpocząć dialog konkurencyjny. W roku 2016 przewidujemy podpisanie umowy z partnerem oraz zakończenie prac projektowych. Wówczas lata 2017 – 18  zostałyby przeznaczone na budowę oraz otwarcie stadionu i towarzyszącej mu infrastruktury – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętoichłowic.

Zdaniem specjalistów z firmy Collect Consulting projekt ma duże szanse powodzenia.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że potencjalni partnerzy prywatni są zainteresowani udziałem w planowanym przedsięwzięciu. Wśród głównych argumentów przemawiających za podjęciem takiej decyzji pojawiały się np. tradycja i historia żużla w Świętochłowicach, a także kontynuacja i spójność rewitalizacji „Skałki” oraz możliwość skorzystania ze środków unijnych – wylicza Małgorzata Okularczyk-Okoń.

Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka jest ostatnim etapem planu modernizacji „Skałki”. Przypomnijmy, że na jej terenie funkcjonują już m.in. ekologiczny basen, przystań kajakowa, boiska do squash’a, park linowy i skatepark.