Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Świętochłowice liderem hurtowego zakupu

26 samorządów i 120 samorządowych jednostek zakupi wspólnie 287 GWh energii elektrycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach włodarze 26 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin. Całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice.

 - Wierzę, że dzięki pozyskaniu kolejnych partnerów do tego przetargu uda nam się w tym roku wynegocjować jeszcze lepsze warunki niż w minionym. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się   w celu uzyskania wymiernych korzyści – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, przewodniczący zarządu GZM.

 Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich dwunastu miast zrzeszonych  w GZM-ie /Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze/, będą Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski  i Zawierciański, Radzionków, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice i Wyry. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie do porozumienia dołączą instytucje podległe marszałkowi województwa śląskiego. – Prace są już bardzo zaawansowane. Wierzę, że wkrótce podpiszemy stosowny aneks włączający nas do tego projektu. To cenna inicjatywa, która przynosi spore oszczędności – mówił Arkadiusz Chęciński, wicemarszałek województwa śląskiego. 

Porozumienie szczegółowo precyzuje ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic – 46,4 GWh, Sosnowca – 29,8 GWh oraz Gliwic– 21,4 GWh.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. Górnośląski Związek Metropolitalny,  który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie sierpnia i września, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec października. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego w ubiegłym roku osiągnęła blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh. Poprzedni przetarg wygrała spółka Tauron. Świętochłowice w zeszłorocznym przetargu zaoszczędziły blisko 250 tys. zł.