Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Zimowe pływanie na "Skałce"

Dla większości osób sezon na kąpielisku „Skałka” w Świętochłowicach zakończył się we wrześniu. Są jednak tacy, dla których idealne warunki do pływania rozpoczynają się w grudniu. Ich zmagania będziemy mogli oglądać podczas I Mikołajkowo-Barbórkowych Otwartych Mistrzostw Śląska w Zimowym Pływaniu, które są eliminacjami do styczniowych Mistrzostw Polski. 

6 grudnia o godz. 11. na odkrytym basenie przy Al. Parkowej 15 w Świętochłowicach zawodnicy zmierzą się na dystansie głównym 1000 m oraz dodatkowych 500, 250 i 100 m. W czasie turnieju pływacy nie mogą używać rękawic i butów neoprenowych. Na sobie mogą mieć jedynie kąpielówki/strój kąpielowy oraz dwa czepki silikonowe, zatyczki do uszu i nosa oraz okularki do pływania. 

Żeby mówić o prawdziwym zimowym pływaniu temperatura wody nie może przekraczać 7. stopni Celsjusza. Dla zawodowców największe znaczenie mają jednak rezultaty odnoszone w wodzie o temperaturze od 4 do 0,2 stopnia Celsjusza. Wówczas można w niej spędzić maksymalnie 22 min.  

Organizatorami I Mikołajkowo-Barbórkowych Otwartych Mistrzostw Śląska w Zimowym Pływaniu są: Drużyna WOPR Świętochłowice, Sekcja Ratownictwa Wodnego Termoklina, Klub Sportowy Silesia Winter Swimming, OSiR „Skałka” Świętochłowice oraz Urząd Miasta Świętochłowice.

Jak to się zaczęło?

Zimowe pływanie pochodzi z Czech. Było tam znane już przed II wojną światową. Pierwsze zawody odbywały się w praskim odcinku Wełtawy. Teraz za naszą południową granicą działa już 30 klubów. Nic więc dziwnego, że Czesi stanowią światową czołówkę tej dyscypliny.

Za sprawą klubu sportowego Silesia Winter Swimming z Katowic zimowe pływanie trafiło też do Polski. Zrzeszeni w nim zawodnicy rozpoczęli treningi 7 lat temu. Swoich sił próbują także reprezentanci Gdyni. Niedawno do tego grona dołączyli także Członkowie Sekcji Ratownictwa Lodowego „Termoklina” ze Świętochłowic.