Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Zasłużony dla Miasta Świętochłowice

W środę  26 kwietnia w Centrum Kultury Śląskiej – Zgoda uhonorowano laureatów tegorocznej nagrody „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Prezydent miasta, Dawid Kostempski już po raz piąty przyznał je osobom i przedsiębiorstwom, które w różnych dziedzinach i w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju lub promocji Świętochłowic.  
 
Wśród nagrodzonych znalazły się dwie prężne, zatrudniające wielu świętochłowiczan przedsiębiorstwa. Działająca w Lipinach spółka Baterpol zajmuje się przerobem złomu akumulatorowego. Ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy m.in. podczas corocznych targów pracy. Przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w życiu miasta angażując się w organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych. Warto wspomnieć,  że  Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju spółki Jan Kihl działa w Radzie Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Świętochłowice. Firma wspiera również działalność edukacyjną w zakresie ochrony środowiska, organizując cyklicznie wizyty młodzieży na terenie zakładu. Jest też partnerem Muzeum Powstań Śląskich.       
 
Grupa Kozbud kolejny „Zasłużony dla miasta”  to przedsiębiorstwo powstałe w 2003 roku. Specjalizuje się w robotach konstrukcyjno - budowlanych oraz inżynieryjno- drogowych. Firma zrealizowała wiele projektów na terenie Świętochłowic m.in. usuwających bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Właściciele przedsiębiorstwa, a także większość pracujących w nim osób pochodzi z naszego miasta. Aktywnie uczestniczą w życiu Świętochłowic wspierając m.in. piłkarzy Miejskiego Klubu Sportowego „Śląsk” Świętochłowice. Włączają się aktywnie w działalność organizacji pozarządowych wspierając budowę społeczeństwa obywatelskiego w Świętochłowicach. Prezes spółki Kazimierz Kozula pracuje na rzecz Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta, gdzie pełni funkcję wiceprezesa.  Był współinicjatorem przekazania przez członków Rady darowizny  na rzecz najzdolniejszych młodych talentów sportowych świętochłowickiego żużla, taekwondo i żeńskiego szczypiorniaka.  
 
Laureatem  tej nagrody został także Marian Piegza, z zamiłowania historyk regionu, kronikarz, autor wielu publikacji o dziejach Świętochłowic. Jego pasją są podróże, które chętnie relacjonuje podczas spotkań z mieszkańcami. Ten świętochłowiczanin od wielu lat z wielkim zaangażowaniem prowadzi kroniki „Z życia miasta”. Jest też redaktorem „Roczników Świętochłowickich” wydawanych od 1999 roku przez Muzeum Miejskie obecnie przez Muzeum Powstań Śląskich.  Pierwsza książka jego autorstwa ukazała się w roku 1981, w sumie opublikował jako współautor lub redaktor wydawnictwa  około 40 tytułów. Najbardziej ceni ukazujące się drukiem w latach 2005 – 2013 pozycje, które przybliżają dzieje świętochłowickich dzielnic.  
 
W gronie wyróżnionych nagrodą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” znalazła się także śląska rozgłośnia Radio Piekary, które od 21 lat mówi o wydarzeniach w naszym mieście i w regionie. Dziennikarze z wielkim zaangażowaniem relacjonują wydarzenia z naszego miasta. Reporterzy rozmawiają ze świętochłowiczanami, którzy są bohaterami ważnych i ciekawych audycji. 
Relacjonowali m.in. uroczystość otwarcia Muzeum Powstań Śląskich, przygotowywali audycję „Laba na Łogródku”, w Świętochłowicach, czy w ramach cyklu „Na tablicy z ulicy” przypominali patronów naszych ulic. Były też programy  przygotowujące słuchaczy do klasówki powstańczej. Szereg miejskich uroczystości stacja obejmowała patronatem medialnym. Tę pierwszą śląską stację radiową i nasze miasto łączy zamiłowanie do regionalnych tradycji oraz gwary. Na częstotliwości 88,7 w szczególny sposób promowani są artyści z Górnego Śląska, a ich popularność wyznacza m.in. Śląska Lista Przebojów.
 
Muzycznie galę uświetnił występ krakowskiego artysty, Grzegorza Turnaua.