Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Powstanie MPŚ - wydarzeniem roku 2014

Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich zwyciężyło w prestiżowym plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014. Wczoraj w warszawskim Pałacu na Wodzie odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Do konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski zgłoszono prawie 200 wydarzeń z całego kraju, a także z zagranicy. Spośród nich członkowie jury wyłonili finałową piętnastkę. Wówczas rozpoczęło się internetowe głosowanie w trzech kategoriach: „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”.

Powstanie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach uznano najważniejszym „wydarzeniem” minionego roku. Wczoraj Halina Bieda – dyrektor zwycięskiej placówki, odebrała statuetkę i dyplom.

Przypomnijmy, że muzeum mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Znajdująca się w jego wnętrzu ekspozycja łączy tradycyjne eksponaty z multimediami. Dotychczas odwiedziło ją prawie 19 tys. zwiedzających. W historię powstań śląskich i samych powstańców wprowadza fabularyzowany film z udziałem m.in. Franciszka Pieczki, Mariana Dziędziela i Krzysztofa Respondka. Koszt ekspozycji wyniósł ponad 4 mln zł, z czego cześć stanowią pieniądze pozyskane przez miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont i przebudowa zabytkowego budynku z 1907r. zamknęły się w kwocie 9 mln zł ( w tym prawie 8 mln zł ze środków unijnych).

W tej samej kategorii startowały m.in. wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polski POLIN i otwarcie nowej siedziby Cricoteki.

Wydarzenie Historyczne Roku jest ogólnopolskim plebiscytem realizowanym od 2007r. Wyróżnia on autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. W tym roku w kategorii „Wystawa” najwięcej głosów otrzymała ekspozycja „Krakowscy Wyklęci” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a w kategorii „Edukacja i multimedia” zwyciężył „Projekt:Pilecki” realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento.