Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Współpraca muzeum z uniwersytetem

Dzisiaj w Świętochłowicach podpisano umowę pomiędzy Muzeum Powstań Śląskich, a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Obie placówki będą współpracować na polach edukacyjnym i badawczym. 
 
Sygnatariuszami dokumentu są JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, w imieniu prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego, pierwszy zastępca prezydenta miasta Bartosz Karcz oraz dyrektor MPŚL Halina Bieda. 
 
W ramach współpracy wydane zostaną publikacje pokonferencyjne, studenci odbywać będą staże z zakresu m.in. turystyki historycznej, w planach są też projekty dydaktyczne poświęcone m.in. powstaniom śląskim.  
 
Warto wspomnieć, że muzeum i uczelnia wspólnie organizowały już konferencje naukowe w ramach cyklu Uniwersyteckie Spotkania Świętochłowickie.
 
Dziś odbyła się kolejna pt. „Powstania śląskie i plebiscyt, a potencjał gospodarczy Górnego Śląska”, która wpisała się w obchody 94. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Podczas niej zaprezentowano m.in. sytuację ekonomiczną Górnego Śląska w przededniu I wojny światowej, poruszano problematykę gospodarczą w polskiej publicystyce w okresie walki o przynależność Górnego Śląska w latach 1919–1922, mówiono także o  Polsko-Niemieckiej Konwencji Górnośląskiej i jej wpływie na życie gospodarcze podzielonego Górnego Śląska. Prelegentami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego - dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, dr hab. Lech Krzyżanowski i dr Miłosz Skrzypek, a także pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - dr Zenon Szmidtke i mgr Adam Frużyński.