Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wodomierze z odczytem radiowym

Świętochłowiczanie mieszkający we wspólnotach mieszkaniowych zarządzanych przez  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach sp. z o.o. będą mogli w najbliższym czasie zamontować w swoich mieszkaniach wodomierze z modułem radiowym. Montaż ich we wszystkich lokalach pozwoli na sprawiedliwe rozłożenie kosztów zużycia wody i odprowadzenia ścieków.


 System zastosowany w tego typu urządzeniach pozwala na zdalny odczyt wskazań wodomierzy w przypadku utrudnionego dostępu oraz gwarantuje dużą swobodę w wyborze terminu i zakresu odczytywanych danych. Zapewnia jednocześnie ich poprawność i znaczną oszczędność czasu. Odczyt stanów licznika odbywa się bez konieczności wejścia do pomieszczeń mieszkalnych.


- Atutem jest też bardzo szybki proces weryfikacji i sumowania danych. Odczytu wszystkich liczników indywidualnych dokonuje się w jednej minucie. Co więcej, jeśli wcześniej którykolwiek z lokatorów próbował manipulować przy swoim wodomierzu, by zmienić na swoją korzyść zużycie, to w momencie odczytu drogą radiową pracownik otrzymuje sygnał, że doszło do takiej manipulacji. Możemy wtedy podejmować interwencję w celu ukrócenia takiego procederu – tłumaczy Robert Błaszczyk, prezes zarządu MPGL w Świętochłowicach.


Liczniki w nowej technologii są więc zdecydowanie bardziej miarodajne. Posiadają funkcje rejestrujące nieprawidłowe użytkowanie np. przyłożenie magnesu, obroty i inne próby manipulacji. Nie ma możliwości stosowania metody tzw. kropelkowania. Woda spadająca do zbiornika kroplami na indywidualnych licznikach starego typu nie powoduje przesunięcia się wskazówki zużycia. Nowe urządzenia wychwytują nawet drobne zużycie wody. Blokują też możliwość stosowania innych, popularnych wśród nieuczciwych lokatorów procederów manipulowania odczytem.


- Na temat możliwości zamontowania wodomierzy z modułem radiowym będziemy rozmawiali z właścicielami w czasie zebrań sprawozdawczych wspólnot mieszkaniowych i zachęcali wszystkich do podjęcia decyzji o ich montażu. Wierzę, że właściciele wykażą zainteresowanie tym nowoczesnym rozwiązaniem – mówi prezes Robert Błaszczyk.


MPGL porozumiało się z Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji i ustaliło, że we wspólnotach mieszkaniowych, które zdecydują o montażu wodomierzy z odczytem radiowym w swoich mieszkaniach, Wodociągi na swoim wodomierzu głównym również zamontują nakładkę umożliwiającą odczyt radiowy. Oznacza to, że odczytów wodomierzy indywidualnych i wodomierza głównego będzie można dokonać jednocześnie.