Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Tydzień Zakazanych Książek

„Przed przeczytaniem zapoznaj się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do książki, bądź skonsultuj się z bibliotekarzem” – taki komunikat widnieje na wielu książkach w świętochłowickich bibliotekach.

 Nie jest, to jednak próba zamachu na wolność słowa, a cenzura zagości w bibliotece w ramach Tygodnia Zakazanych Książek (23-30 września br.) Objęte nią książki są umieszczone na specjalnie wydzielonych i oznakowanych regałach. Czytelnicy znajdą tam m.in. następujące tytuły: „Harry Potter” J. K. Rowlig,Lot nad kukułczym gniazdem” Keseya czy„Lolita” Nabokova.

 - Przyczyną cenzury może stać się nawet niewinna butelka wina w koszyczku Czerwonego Kapturka... więc i tę baśń braci Grimm ocenzurujemy! Na koniec dorzucimy niejedno dzieło Noblistów m.in. J. Steinbecka, W. Goldinga czy T. Morrison i utworzymy Indeks Potencjalnie Niebezpiecznych dla Czytelnika Książek – zachęcają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło Świętochłowice.

 Większość z proponowanych książek tworzy kanon literatury, ale kiedyś z różnych względów były zakazane. Czytelnicy mogą zapoznać się ze spisem książek zakazanych oraz ich historią.

 Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji mówiącej o wolności słowa. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 r.

Sprawdź listę zakazanych książek