Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Stopa bezrobocia najniższa od lat

76 wystawców pojawiło się w świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej w ramach Targów Pracy 2018. Można było zapoznać się z aktualnymi ofertami zatrudnienia, porozmawiać z pracodawcami, a także skorzystać z porad prawnych. W naszym mieście stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 7,5 proc. - to najlepszy wynik od 18 lat.

Tylko w minionym roku z 342 osób korzystających z różnych programów, realizowanych przez PUP, aż 279 podjęło zatrudnienie i kontynuowało je także po zakończeniu uzyskanej pomocy.

- W 2010 roku, kiedy obejmowałem stanowisko prezydenta Świętochłowic stopa bezrobocia wynosiła 17,6 proc. i w ciągu ostatnich lat osiągnęła rekordowo niski poziom. Ten dobry rezultat jest efektem współpracy Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miejskiego, nowych inwestorów, a także lokalnych przedsiębiorców, którzy aktywnie działają w Radzie Gospodarczej przy Prezydencie Miasta – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Zmniejszająca się liczba bezrobotnych w mieście związana jest z szeregiem podejmowanych inicjatyw. Jedną z nich są cieszące się dużą popularnością Targi Pracy organizowane przez PUP. Dla zainteresowanych to dobra okazja na bezpośredni kontakt z pracodawcami. Mogą tu też uzyskać wyczerpujące informacje na temat oferowanych stanowisk  i  wymaganych umiejętności.

W tym roku zaprezentowały się m.in. okoliczne urzędy i młodzieżowe biura pracy, agencje zatrudnienia, jednostki szkolące. Specjaliści proponowali pracę w branżach m.in. produkcyjnej, budowlanej, handlowej oraz usługowej.

- W jednym miejscu można było przejrzeć wiele krajowych i zagranicznych ofert, przeprowadzić rozmowy rekrutacyjne oraz zostawić CV. Po selekcji zebranych dokumentów aplikacyjnych wybrani kandydaci zaproszeni zostaną do kolejnego etapu rekrutacji – mówi Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach.

Podczas tego wydarzenia bezpłatnych porad prawnych udzielali także eksperci Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach oferuje bezrobotnym również odbycie stażu, prace interwencyjne czy roboty publiczne. Wiele osób rozpoczyna także działalność gospodarczą dzięki dofinansowaniu przez PUP. Inni korzystają z refundacji wynagrodzenia, wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Popularne wśród poszukujących zatrudnienia są również szkolenia, szczególnie kursy na prawo jazdy kat. C oraz C+E, spawania czy na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Powyższe projekty i programy są realizowane także w tym roku.

Dodatkowo w terminie 21-23 maja Powiatowy Urząd Pracy będzie prowadzić nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym.