Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Rowerowy zawrót głowy w Świętochłowicach

Od 1 lipca Świętochłowice będzie można zwiedzać rowerem miejskim. Od kilku lat na jednośladach ścigają się tutaj speedrowerzyści, a wśród nich jest nawet mistrzyni świata.

Rower to znakomity środek transportu do poruszania się po Świętochłowicach. To miasto o niewielkiej powierzchni, które śmiało można w całości przejechać na jednośladzie. Małe, ale za to z kilkoma wartościowymi lokalizacjami. Idealna na rowerowe wycieczki jest na pewno bogata w rekreacyjne i sportowe atrakcje „Skałka”. Stąd w kilka minut przejedziemy do unikatowego w skali kraju Muzeum Powstań Śląskich, a dalej szybko na rowerze możemy udać się do kompleksu Wieże KWK Polska.

Rower miejski już w wakacje

Od lipca w Świętochłowicach zacznie funkcjonować rower miejski. Za niewielkie pieniądze będziemy go mogli wypożyczyć i jeździć po całym mieście, zarówno rekreacyjnie jak i na zakupy czy do pracy. W sumie do dyspozycji będą 32 jednoślady w czterech bazach. Stacje parkingowe będą znajdować się na deptaku przy ul. Katowickiej, przy Urzędzie Miejskim, na terenie OSiR Skałka (Al. Parkowa) oraz przy filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Korfantego). Program w tym roku ma charakter pilotażowy.  Jeśli mieszkańcom się spodoba, będzie kontynuowany w następnych latach.

W mieście jest obecnie ponad 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. W przyszłym roku ma ruszyć tzw. rower metropolitalny, a Świętochłowice chcą być ważnym punktem na rowerowej mapie naszego regionu. Już teraz zasad panujących na drodze mogą uczyć się najmłodsi cykliści, którzy mają do dyspozycji miasteczko ruchu drogowego. Powstało ono przy Szkole Podstawowej nr 1 w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Bogate rowerowe tradycje

Od 1997 roku w mieście funkcjonuje sekcja speedrowerowa Śląska Świętochłowice. To sport podobny do żużla, tyle że zawodnicy ścigają się na rowerach, a nie motorach. Na torze na „Skałce” trenuje na co dzień m.in. Żaneta Siemianowska, która w ubiegłym roku zdobyła złoty medal mistrzostw świata w Australii. Jej klubowi koledzy to również reprezentanci Polski w różnych kategoriach wiekowych z długą listą sukcesów. Świętochłowiccy speedrowerzyści należą do najlepszych w kraju.

Dużą popularnością cieszy się rowerowa gra miejska, organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. W zabawie uczestniczą całe rodziny. To znakomita przygoda połączona z wysiłkiem fizycznym i intelektualnym.


Urszula Owoc-Kania (radna, członek Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic): Rower miejski to świetna propozycja dla mieszkańców. Już teraz wypytują mnie od kiedy projekt ruszy. Widać, że są nim bardzo zainteresowani. Mój ulubiony jedyny środek lokomocji to właśnie rower. Nie mam samochodu, więc używam go nie tylko do jazdy rekreacyjnej. Dojeżdżam nim choćby na komisje Rady Miejskiej do urzędu. Czekam na inaugurację świętochłowickiego projektu.

Żaneta Siemianowska (świętochłowiczanka, mistrzyni świata w speedrowerze): Oceniam ten nowy projekt zdecydowanie na plus. Rower miejski to doskonała forma przemieszczania się, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy miasta są zakorkowane. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności - jeździć może każdy, nawet ten, kto ma pewne ograniczenia zdrowotne. Jazda na rowerze służy także utrzymaniu dobrej formy, pozwala spalić zbędne kalorie. Dobrze, że pomyślano o rodzinach, do których dyspozycji będzie tandem. Są więc same zalety.