Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Obchody 95. rocznicy powitania Wojska Polskiego

Na placu Słowiańskim w Lipinach zrekonstruowano powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Świętochłowicach Rafał Łataś.

- W uroczystym dniu 95. Rocznicy powitania Wojsk Polskich na świętochłowickiej ziemi, bądźmy jeszcze raz dumni, że jesteśmy Ślązakami i Polakami – mówił podczas przemówienia Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Na placu Słowiańskim w Lipinach zorganizowano rekonstrukcję historyczną powitania Wojska Polskiego w 1922 roku w Świętochłowicach Lipinach. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkowa przejechali na koniach i przemaszerowali przez bramę, która została odtworzona na podstawie jedynego zdjęcia, obrazującego wydarzenia sprzed 95 lat.

- Staraliśmy się, aby odwzorować jak najlepiej wszystkie szczegóły, które dostrzegliśmy na zdjęciu – mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Ponadto można było zobaczyć musztrę paradną oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Na zakończenie przy ognisku śpiewano pieśni wojskowe, patriotyczne i powstańcze z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Wcześniej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiono została msza święta pod przewodnictwem JE abpa seniora Damiana Zimonia. Złożono również kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.