Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

O powstaniach w Muzeum Śląskim

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się współorganizowana przez Muzeum Powstań Śląskich konferencja z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Uczestniczyli w niej prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz liczne grono naukowców i dziennikarzy. 
 
- Wiedza na temat powstań śląskich powinna stać się masowa, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dlatego zorganizowaliśmy klasówkę powstańczą, która odniosła sukces. Prowadzimy też działalność dydaktyczną i naukową. Muzeum Powstań Śląskich współpracuje z Muzeum Śląskim. Nawiązujemy kontakty z instytutem im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku i Muzeum w Ratingen.   Przygotowujemy się też do obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego – mówił podczas konferencji prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.
 
- Wiedzę o powstaniach czerpiemy głównie z filmów Kazimierza Kutza. Nowe informacje rzadko trafiają do kultury masowej, a są to przecież informacje ciekawe – mówił marszałek Wojciech Saługa.
 
Konferencję pod hasłem "95 lat refleksji nad Powstaniami Śląskimi" rozpoczęły wykłady m.in. prof. Jacka Piotrowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Zygmunta Woźniczki z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Danuty Kisielewicz z Uniwersytetu Opolskiego. Po południu zorganizowano debatę. 
 
Konferencja inicjuje rozważania na płaszczyźnie nauki, kultury, mediów czy społeczności o tym, jak powinniśmy pamiętać o tak ważnych dla naszego regionu wydarzeniach jak powstania śląskie.