Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

O funduszach unijnych na UŚ

Na zaproszenie Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prezydent Dawid Kostempski poprowadził wykład pt. „Wykorzystanie środków unijnych w strukturze miejskiej na przykładzie miasta Świętochłowice”. 
 
Prezydent mówił o źródłach finansowania unijnego, o zarządzaniu projektami i podawał przykłady realizowanych w mieście przedsięwzięć finansowanych przy udziale środków z Brukseli. Przypomnijmy, że w latach 2010 – 2014 Świętochłowice pozyskały ok. 117 mln zł takich środków. Są one przeznaczane m.in. na uzbrajanie terenów inwestycyjnych, pomoc bezrobotnym, prowadzenie modernizacji i remontów, realizację inwestycji infrastrukturalnych. 
 
- Środki zewnętrzne bez wątpienia pomagają w szybszym rozwoju miasta i służą mieszkańcom. Może się okazać, że najbliższych kilka lat to ostatnia szansa na pozyskanie dużych pieniędzy unijnych. Musimy więc o nie skutecznie zabiegać – mówił Dawid Kostempski. 
 
Po wykładzie studenci i pracownicy naukowi mieli okazję do zadawania pytań. Dotyczyły one m.in. wpływu dofinansowania zewnętrznego na budżet miasta, zasad jego pozyskiwania i planów prowadzenia dalszych inwestycji w mieście.  
 
Głównymi źródłami dofinansowania projektów w naszym mieście są Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego (pozyskano prawie 59 mln zł), Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (44 mln zł) czy PO Kapitał Ludzki (ponad 10 mln zł).  Warto dodać, że władze miasta nie tylko posiłkują się pieniędzmi z Unii Europejskiej, skutecznie pozyskują także zewnętrzne dofinansowanie krajowe – pochodzące z instytucji rządowych czy Banku Gospodarstwa Krajowego.