Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Nowe życie Kaliny

W Świętochłowicach rozpoczęły się prace związane z realizacją ogromnego projektu ekologicznego jakim jest oczyszczenie stawu Kalina.
- To jedno z największych i najważniejszych dla miasta przedsięwzięć inwestycyjnych. Nie byłoby ono możliwe gdyby nie pozyskane przez nas środki unijne. Dzięki nowoczesnej i bezpiecznej technologii rozbroimy ekologiczną bombę. Projekt zakłada również utworzenie wokół stawu atrakcyjnego dla mieszkańców miejsca do rekreacji – mówił podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy Zgoda  prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Za unijne pieniądze
Ta duża inwestycja aż w 85 proc. sfinansowana zostanie ze środków unijnych. Jej całkowity koszt zamknie się w kwocie około 30 mln zł. Prawie 25,5 mln zł pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponad 4,3 mln zł stanowi pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która może zostać umorzona w 50 proc.. Miasto z własnego budżetu wyda na ten cel jedynie 168 tys. zł.
Wykonawcą jest konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe VIG z Dąbrowy Górniczej, Port Service z Gdańska i PPR Complex z Krakowa. Na realizację tego przedsięwzięcia ma czas do lipca 2015 roku.

Informacja to podstawa
Projekt oczyszczenia stawu Kalina jest zadaniem skomplikowanym do realizacji. Bez wątpienia prace przez pewien czas będą powodowały niedogodności dla mieszkających w pobliżu mieszkańców. Władze miasta wraz z wykonawcą już rozpoczęły kampanię informacyjną. Podczas spotkania zorganizowanego przez Urząd Miejski mieszkańcy dzielnicy Zgoda zapoznali się z planowanym harmonogramem robót. Niebawem wraz z opisem technologii otrzymają go do skrzynek pocztowych. Został też powołany przez prezydenta miasta pełnomocnik ds. komunikacji społecznej.
- Na sugestie i pytania mieszkańców, zainteresowanych realizacją projektu, czekam pod numerem telefonu 721-023-330. Już niebawem przebieg inwestycji będzie też można śledzić na stronie internetowej www.kalina.swietochlowice.pl. - poinformowała naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Beata Grzelec – Spetruk, pełniąca funkcję pełnomocnika.

Ruszyły roboty
Wykonawca rozpoczął już budowę ponad 200 metrowej szczelnej ściany wraz z drenażem odcieków, stanowiącej barierę oddzielającą staw od hałdy. Wkopana na głębokość 17 metrów uniemożliwi dopływ zanieczyszczonych wód do stawu. W trzecim kwartale tego roku  w południowo – wschodniej części zbiornika zacznie powstawać tymczasowa kwatera, która obejmie 1/3 jego powierzchni. Do niej będą przepompowywane osady denne ze stawu, po odwodnieniu zostaną wywiezionego Gdańska i tam spalone. W miejscu zasypanej kwatery powstanie teren rekreacyjny.
- W grudniu tego roku rozpocznie się proces napowietrzania oczyszczonego stawu, który potrwa do maja 2015 roku. Samooczyszczenie wody przyspieszy działanie dziesięciu aeratorów. Ze względów zapachowych będzie to najbardziej uciążliwy dla mieszkańców etap, dlatego będzie przebiegał w okresie zimowym – tłumaczył  Zdzisław Seweryn prezes PPUH VIG.
Jak zapewniła obecna na spotkaniu dr Maria Cholewka, pomimo uciążliwości zapachowych inwestycja nie będzie niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców. Na bieżąco będzie monitorowane stężenie fenolu, aby nie dopuścić do przekroczenia dopuszczalnych norm.
Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku rozpocznie się odbudowa wartości przyrodniczej terenu przy stawie Kalina. Ukształtowane na nowo brzegi zbiornika zostaną obsiane trawą i obsadzone roślinnością strefy brzegowej. Wokół stawu nasadzonych będzie blisko 300 drzew i prawie 1 500 krzewów. W tym samym czasie wykonawca przystąpi budowy ciągów pieszych, ustawienia ławek i 44 latarni. Prezydent Świętochłowic planuje, że w niedalekiej przyszłości dzięki kolejnym środkom unijnym wokół stawu pojawią się ścieżki rowerowe.  

Efekt ekologiczny
- Na oczyszczenie Kaliny czekam kilkadziesiąt lat, tyle ile mieszkam w jego sąsiedztwie. Już marzą mi się spacery nad czystym stawem i oddychanie świeżym powietrzem. Szkoda, że nie dożył tego mój mąż, który doskonale pamiętał czasy kiedy w Kalinie pływały ryby – mówiła mieszkanka Zgody Irena Mucha.
Warto podkreślić, że woda w oczyszczonym stawie stanie się odpowiednim środowiskiem do życia ryb w warunkach naturalnych. Stężenie fenoli lotnych nie będzie przekraczało 2 mg/l. Ogółem unieszkodliwionych zostanie co najmniej 20 tys. ton osadów, zalegających obecnie na dnie stawu, które zawierają m.in. 60 ton związków fenylowych, cynk, ołów, benzen i ksylen. Badania jakości wody będą wykonywane w cyklu półrocznym, począwszy od zakończenia projektu aż do 2020 roku, przez akredytowane laboratorium w zakresie fenoli lotnych. Dodatkowo potwierdzać je będzie laboratorium Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach.      

Staw w przeszłości
Warto przypomnieć, że staw Kalina powstał przed I wojną światową, w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją płytko zalegających złóż węgla kamiennego. W tamtym czasie można było w nim łowić ryby. W latach 1928-1939 funkcjonował tutaj również ośrodek rekreacyjny z kąpieliskiem. Do początku lat 50-tych zbiornik był względnie czysty. Jednak od kilkudziesięciu lat staw uprzykrza życie mieszkańcom. Wydobywa się z niego fetor na skutek zanieczyszczenia fenolem. Wpływ na to ma także znajdująca się w pobliżu hałda. Głównym sprawcą zanieczyszczeń stawu były, produkujące farby i lakiery, pobliskie zakłady chemiczne „Hajduki”. W poprzednich latach podejmowano już próby ograniczenia emisji szkodliwych odpadów do środowiska. Jednak do tej pory okazywały się one bezskuteczne.

 

Posłuchaj co sądzą o projekcie oczyszczenia stawu Kalina mieszkańcy.