Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Nocne zwiedzanie muzeum

Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy zawita do Świętochłowic. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z tej okazji szereg darmowych atrakcji, z których będzie można skorzystać już w najbliższy piątek tj. 15 maja br. 
 
Od godz. 16.00 o losach znanych Ślązaków opowiadać będzie publicysta i propagator śląskich tradycji  Marek Szołtysek. 
 
Miłośników spektakli czeka nie lada gratka. O  20.00 Teatr Korez wystawi kultowego „Cholonka”, który wielokrotnie otrzymywał prestiżowe wyróżnienia. Sztuka przestawia burzliwą historię Śląska przez pryzmat rodziny Świętków. Obfituje ponadto w liczne anegdoty, skłania do wzruszeń i głębszej refleksji nad własną tożsamością.
 
Tego wieczoru również zwolennicy łamigłówek znajdą coś dla siebie. Rozwiązując 12 zagadek Zillmanów wezmą udział w losowaniu nagród. Będą czekać na nich także powstańcze niespodzianki.
 
W programie przewidziano również nocne zwiedzanie muzeum z powstańcem Frankiem. W godz. od 22.00 do 01.00  opowiadać on będzie o historii powstań. 
 
Warto przypomnieć, że budynek, w którym mieści się siedziba Muzeum Powstań Śląskich, został wybudowany w 1907 roku na podstawie projektu wspomnianych architektów Emila i Georga Zillmannów. Powstał na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W latach 1916 – 1939 mieścił się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, a w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei, w latach 1945 – 1989 komenda milicji, a od 1989 roku – policja. W noc sylwestrową na przełomie 1999/2000 obiekt spłonął. Od tego czasu stał pusty i niszczał. Wiosną 2013 roku rozpoczęła się jego rewitalizacja. Obecnie placówka odpowiada najnowszym trendom muzealnictwa. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku z początku XX wieku. 
 
PLAKAT