Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Nasze muzeum zachwyca

Muzeum Powstań Śląskich jest już otwarte. Podczas sobotniego dnia otwartego odwiedziło je 1300 osób. Nic w tym dziwnego skoro wcześniej pozytywne opinie na temat nowego obiektu wyrazili m.in. aktor  Franciszek Pieczka, minister Joanna Kluzik-Rostkowska, prof. Jerzy Buzek, komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska i abp Wiktor Skworc.

Oficjalne otwarcie odbyło się, w piątek 17 października br.. W ceremonii uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się politycy, przedstawiciele duchowieństwa, świata kultury i nauki oraz samorządowcy naszego miasta i regionu. Przed wejściem głównym odsłonięto tablicę pamiątkową. Budynek został poświęcony.

Zdaniem abp Wiktora Skworca – muzeum na pewno będzie budowało naszą tożsamość.

- Przedstawia nam historię powstań i powstańców. Tutaj nie tylko mieszkańcy Śląska, ale także innych regionów będą mogli poznawać naszą historię. Najbardziej pouczające i najcenniejsze są świadectwa uczestników powstań. Jesteśmy w miejscu upamiętniającym losy naszej ojcowizny, która jest wpisana w losy naszej ojczyzny, Polski – dodaje metropolita katowicki.

W sobotę, nowy obiekt udostępniono wszystkim chętnym. Ponad 1300 zwiedzających, prawie do północy, zapoznawało się z nowoczesną ekspozycją.

Odrestaurowany, zabytkowy budynek stał się wizytówką naszego miasta. Tym bardziej warto zajrzeć do jego wnętrza i przeżyć niezapomnianą przygodę. Zwiedzający mają tam szansę przyjrzeć się oryginałom i replikom broni, dokumentów, materiałów propagandowych i innych bezcennym eksponatom. Wszystko to w połączeniu z nowoczesnymi multimediami pozwala w ciekawy sposób poznawać losy powstańców.

- Muzeum Powstań Śląskich robi ogromne wrażenie. Można niemal być powstańcem, niemal podejmować decyzje. Moim zdaniem młodzież będzie uwielbiała tu przychodzić. My w tym miejscu musimy czuć, że jesteśmy spadkobiercami osób, które w trzech powstaniach śląskich nie wahały się oddać życia, aby Śląsk był polski i europejski. O takim muzeum marzyliśmy – podkreślał w dniu otwarcia poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier prof. Jerzy Buzek. 

Zwiedzanie zaczyna się od projekcji 15 minutowego filmu fabularyzowanego, który powstał na zamówienie Muzeum Powstań Śląskich. Występują w nim m.in. Franciszek Pieczka, Marian Dziędziel i Krzysztof Respondek. Podczas wycieczki odwiedzamy zrekonstruowaną świętochłowicką ulicę. Warto wspiąć się na schodki i zasiąść w tramwaju. Każdy powinien odwiedzić sklep i atelier fotografa (wykonane tam zdjęcia można wysłać na swój adres e-mail). Podczas wycieczki znajdziemy się w sali lustrzanej pałacu wersalskiego, klasie szkolnej, mieszkaniu powstańca, drukarni, zobaczymy też zrekonstruowany wóz bojowy i pracę sztabu powstańczego.

- W muzeum jest bardzo wiele autentycznych przedmiotów, pamiętających czasy powstań śląskich. Zostały one połączone z barwną i żywą narracją. Myślę, że dla wszystkich odwiedzenie tego miejsca będzie ciekawym przeżyciem. To wspaniale zaaranżowany budynek, który chwyta za serce – mówiła w miniony piątek komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska.

Sprawdź cennik i godziny otwarcia Muzeum Powstań Śląskich