Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Minister edukacji w Muzeum Powstań Śląskich

Trwają ostatnie prace wykończeniowe ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich. Obecnie fachowcy skupiają się na synchronizacji aplikacji multimedialnych i umieszczaniem w gablotach poszczególnych eksponatów. Już za kilka dni nastąpi uroczyste otwarcie tej placówki. Z efektami prac budowlanych i zastosowanymi formami przekazu zapoznała się w poniedziałkowy wieczór minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, która odwiedziła przyszłą siedzibę Muzeum. 
 
-  Ekspozycja zasługuje na szóstkę. Jestem pod dużym wrażeniem. Cieszę się, że w końcu takie miejsce powstało. Mam nadzieję, że przesłanie Muzeum będzie lekcją historii nie tylko dla Ślązaków i pozwoli lepiej zrozumieć tamte wydarzenia – mówiła podczas roboczej wizyty w Świętochłowicach minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. 
 
Warto przypomnieć, że w muzeum nie zabraknie tradycyjnych eksponatów, ale na zwiedzających będzie czekać znacznie więcej. W budynku znalazło się miejsce na tramwaj, a także zrekonstruowany wóz bojowy w oryginalnym rozmiarze. Goście już niedługo odwiedzą m.in. klasę szkolną, salę lustrzaną pałacu wersalskiego, sztab powstańczy, a także atelier fotografa. Będzie też okazja, aby oddać głos w plebiscycie. Pod dachem znajdzie się nawet fragment wybrukowanej świętochłowickiej ulicy. Jednak na tym nie koniec. Muzeum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Wszystko po to, aby odwiedzający mogli poczuć klimat tamtych czasów. Ma w tym pomóc  m.in. film fabularny, który został zrealizowany specjalnie dla świętochłowickiego muzeum. 
 
- Najtrudniejsze było dla nas połączenie scenariusza ekspozycji z projektem wykonawczo-budowlanym. Na szczęście udało nam się znaleźć złoty środek. Wierzę, że opowieść o powstaniach śląskich przedstawiona w Świętochłowicach zainteresuje zwiedzających. Cieszy mnie dzisiejsza ocena pani minister – mówił prezydent Dawid Kostempski. 
 
Przypomnijmy, że 18 października odbędzie się dzień otwarty Muzeum Powstań Śląskich. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji. A co najważniejsze - każdy będzie mógł zwiedzić ekspozycję za symboliczną złotówkę. 
 
Należy dodać, że jednym z działań towarzyszących otwarciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest organizacja ogólnopolskiego konkursu na scenariusz lekcji muzealnej dotyczącej tematyki powstańczej, który został objęty honorowym patronatem minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Mówi: Joanna Kluzik - Rostkowska, minister edukacji narodowej

 

Mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic