Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Mieszkania przy ul. Szkolnej

Trwa przebudowa budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 4. W listopadzie zamieszkają w nim pierwsi lokatorzy. Na jakim etapie są prowadzone prace?

W budynku przy ul. Szkolnej powstaje 25 lokali (1 lub 2- pokojowych) o powierzchni od 28 do 70 m2, które zajmą cztery kondygnacje. Wiele osób wyraziło już chęć zamieszkania w nowym budynku. Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach wpłynęło ok. 100 wniosków.

Mieszkania zostaną przyznane osobom, które w największym stopniu będą spełniały określone kryteria. Najważniejszymi z nich są wytyczne dotyczące dochodów – miesięczny średni dochód brutto w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy najmu lokalu w gospodarstwie 1-osobowym nie może przekraczać 1 625,57 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym – do 1 161,12 zł, na jednego członka gospodarstwa domowego. Ważne są także obecne warunki lokalowe, stan techniczny zamieszkiwanych budynków oraz wysokość zadłużenia itp.  

Budynek przechodzi generalny remont.

- Zakończono prace związane z dociepleniem budynku, a także wykonywaniem instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem grzejników i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wzmocniono też konstrukcję stropu nad poddaszem. Niebawem zakończy się wydzielanie nowych pomieszczeń mieszkalnych. Gotowe są także warstwy podposadzkowe – wylicza Grażyna Ciesiołka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

- W trakcie wykonania są instalacje wentylacyjna i elektryczna. Trwają prace związane z wykonaniem drenażu opaskowego, odwodnieniem piwnic oraz izolacją zewnętrzną ścian fundamentowych – dodaje.

Planowany koszt inwestycji został oszacowany na 2,2 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli miastu wsparcia finansowego w wysokości 40 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. Wsparcie to jest bezzwrotne, ale zgodnie z zasadami jego udzielania, miasto jest zobowiązane dodatkowo  do utworzenia 25 lokali socjalnych.