Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Miasto THINK TANK

W Muzeum Powstań Śląskich odbyło się seminarium na temat przyszłości aglomeracji górnośląskiej, ustawy metropolitalnej. Dyskutowano o korzyściach, problemach do rozwiązania i zagrożeniach. Wśród panelistów „Miasto THINK TANK – 4 miasta, 3 IDEE”  byli Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego i Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic oraz samorządowcy śląskich miast, naukowcy i społecznicy.

Prezydenci i radni tworzący Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w związku z ustawą, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku zadeklarowali  kilka dni temu  chęć pracy nad utworzeniem związku metropolitalnego. Dzisiaj w MPŚ także dyskutowano na ten temat. Wskazywano na wady ustawy, ale też cieszono się, że w ogóle powstała.

- To pierwszy, mały krok w kierunku metropolii. Cieszy mnie decyzja 14 prezydentów, która daje nam szansę na to, by tu powstał jeden organizm miejski – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Z kolei prezydent Dawid Kostempski  podzielił się swoimi wątpliwościami: - Budzi je dobrowolność tworzenia związku - inicjatywa oddolna gmin lub zarządzenie Rady Ministrów. Jestem zwolennikiem modelu niemieckiego, takiego jak Regionalny Związek Zagłębia Ruhry (RVR). Jeśli raz ktoś do niego wstąpi to nie ma odwrotu. Dzięki temu sprawnie działa od ponad 90 lat – wyjaśniał.