Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Memoriał Szachowy im. W. Balcarka

W sobotę 12 grudnia w Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie odbędzie się ogólnopolski Memoriał Szachowy im. Wiktora Balcarka – znanego polskiego szachisty, świętochłowiczanina. Początek rozgrywek o 10.

Wiktor Balcarek w 1956 roku reprezentował Polskę na olimpiadzie szachowej w Moskwie. W latach 1949–1957 sześciokrotnie awansował do finałów mistrzostw Polski. W 1950 roku w Bielsku-Białej zdobył tytuł mistrza kraju. Grał w barwach śląskich klubów. Najdłużej reprezentował "Start" Katowice. Jako reprezentant tego klubu oraz miasta Katowic (w 1946) zdobył łącznie 12 medali drużynowych mistrzostw Polski. Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był we wrześniu 1956 roku, zajmował wówczas 174. miejsce na świecie.

Wiktor Balcarek urodził się 1915 roku w Świętochłowicach jako syn górnika Wojciecha i chłopki Anny z domu Szala.

„Ojciec mój pracował na kopalni „Matylda” w Lipinach do 1921 r. Brał udział w III powstaniu górnośląskim i poległ pod Górą św. Anny” – czytamy w życiorysie jaki Balcarek napisał w 1950 roku.

Dodał, że jego brat pracuje w Hucie „Florian” jako kreślarz. On sam w 1930 roku został przyjęty do pracy w Urzędzie Gminnym w Świętochłowicach jako uczeń biurowy. W marcu 1938 roku został powołany do polskiego wojska, gdzie służył jako starszy strzelec. Do domu wrócił w październiku 1939 roku po zakończeniu kampanii wrześniowej. W 1942 roku jak wielu Ślązaków dostał powołanie do niemieckiej armii. Służył tam dwa lata, do czasu kiedy został ranny w nogę. Zwolniono go jako niezdolnego do służby.

Po wojnie był księgowym w Bytomskich Zakładach Przemysłu Węglowego. Ożenił się z Magdaleną z domu Hajduk. Miał z nią dwie córki Janinę i Gabrielę oraz syna Andrzeja. Wtedy też zaczął realizować swoją szachową pasję i to jak widać z ogromnym sukcesem. Organizowany 12 grudnia Memoriał to okazja to przybliżenia osoby tego znakomitego śląskiego szachisty i to w setną rocznicę jego urodzin.

Organizatorami Memoriału są Urząd Miasta Świętochłowice, Centrum Kultury Śląskiej, OSiR SKAŁKA , Szkolne Koło Szachowe JEDYNKA, Fundacja Wspierania Szachów Na Górnym Śląsku „GENS UNA SUMUS”.

Jednocześnie z Memoriałem w CKŚ rozgrywany będzie turniej dla dzieci (U14). 

Komunikat organizacyjny

Komunikat organizacyjny U14

Fot. archiwum mm Andrzej Filipowicz