Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Majowe świętowanie w Muzeum

2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej oraz 96. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Muzeum Powstań Śląskich zorganizowano konferencję naukową, otwarto też cztery wystawy czasowe.    
 
Konferencja „Kobiety w powstaniach śląskich” odbyła się w ramach Świętochłowickich Spotkań Uniwersyteckich. Matki, siostry i żony powstańców często przenosiły broń, roznosiły ulotki, a także zaangażowane były w publicystykę i wydawanie lokalnych gazet.
 
W nawiązaniu do tamtych czasów o śląskiej prasie kobiecej wobec powstań i plebiscytu mówiła dr hab. Aleksandra Skrzypietz. Wspomnienia Antoniny z Rokickich Niedbalskiej o II i III powstaniu przybliżała dr Joanna Lusek, ks. dr Mariusz Trąba opowiadał o życiu osobistym kobiet na tle zmagań o przynależność państwową Górnego Śląska w 1921 roku. Także Magdalena Goik wygłosiła wykład „Babka Kosogłosa. Transgresyjny wymiar uczestnictwa kobiet w powstaniach śląskich”, natomiast dr Piotr Parys opowiedział o matkach i żonach powstańców śląskich po pierwszym zrywie. Odbyła się też dyskusja o roli kobiet w okresie powstań.
 
Następnie w budynku przy ul. Polaka 1 otwarto cztery wystawy czasowe, które będzie można oglądać do końca czerwca. Na zwiedzających czekają plakaty 95. rocznic I, II i III powstania śląskiego autorstwa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także dokumenty i fotografie dotyczące Wojska Polskiego. Jest też wystawa „Śląski plac wczoraj i dziś”, powstała na podstawie udostępnionych przez seniorów zdjęć dawnych podwórek oraz „Kotylion biało-czerwony” – wystawa pokonkursowa. 
 
Muzycznie wernisaż uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia. 
 
Od niedawna w Muzeum Powstań Śląskich w specjalnym automacie, w cenie 8 zł, można zakupić okolicznościową monetę. W ten sposób placówka wpisuje się w Złotą Kolekcję Polską. Podobne automaty z monetami kolekcjonerskimi, znajdują się w innych ciekawych miejscach wszystkich województw.