Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Inwestycje z bliska

Zorganizowany w minioną sobotę w Świętochłowicach Dzień Otwarty Funduszy Europejskich był okazją do odwiedzenia placów budowy trzech największych prowadzonych w naszym mieście inwestycji – powstającego muzeum i basenu ekologicznego oraz oczyszczanego stawu Kalina. Z tej okazji skorzystało wielu świętochłowiczan, nie brakowało też gości z miast sąsiednich. Do udziału w Dniu Otwartym zaproszenie przyjęli także  wicepremier Elżbieta Bieńkowska, prof. Jerzy Buzek oraz wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Liwochowski.

- Śląsk ma dobre projekty, czego przykładem są Świętochłowice. Realizowane tutaj inwestycje zostały pozytywnie ocenione i znalazły finansowanie -  prof. Jerzy Buzek podczas zorganizowanej na „Skałce” konferencji prasowej. Zwracano także uwagę na ich różnorodność i funkcjonalność. - Inwestycje powinny służyć mieszkańcom. Do realizacji marzeń potrzebne są nie tylko finanse, ale i umiejętności oraz ciężka praca, wtedy uzyskuje się efekty jak w Świętochłowicach - mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Szczególnie ważne są projekty prowadzące do wzrostu zatrudnienia w mieście. I w tym obszarze nasze miasto ma czym się pochwalić. - Pozyskaliśmy prawie 100 milionów złotych na różnego rodzaju zadania. Nie zapomnieliśmy także o terenach inwestycyjnych, które uzbrajamy z myślą o przyszłych inwestorach i nowych miejscach pracy – mówił Dawid Kostempski.

Po placach budowy mieszkańców oprowadzali przedstawiciele wykonawców lub urzędnicy. Pomiędzy tymi miejscami kursował bezpłatny autobus. - Odwiedziliśmy rewitalizowany teren stawu Kalina. Mieszkamy niedaleko i chcieliśmy zobaczyć, jak postępują prace.  Dobrze, że władze miasta inwestują zarówno w infrastrukturę, kulturę, jak i rozrywkę – mówi Rafał Iwaniak ze Świętochłowic.

Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły postępy prac na basenie miejskim oraz w przyszłej siedzibie Muzeum Powstań Śląskich. - Należy pamiętać o historii. W tym miejscu będzie ona podawana w nowoczesny i przystępny sposób. Taka forma jest bardzo atrakcyjna. Muzeum będzie motywować do odwiedzenia Świętochłowic. Turyści spędzą przy okazji czas na „Skałce” – twierdzą Ola i Grzegorz Cofała z Katowic.

Dniu Otwartemu Funduszy Europejskich w Świętochłowicach towarzyszyły liczne atrakcje, a wśród nich pokazy jazdy na wakeboardzie oraz przejażdżki motorówką. Ponadto odbyły się turniej piłki nożnej „Rodzice dzieciom, dzieci rodzicom” i zawody BMXC. Było też wiele konkusów i zabaw o tematyce europejskiej. Na scenie wystąpiły zespoły młodzieżowe z CKŚ, a przy estradzie podziwiać można było dzieła artystów nieprofesjonalnych, którzy zorganizowali plener malarski.