Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Holendrzy z wizytą w Świętochłowicach

Świętochłowice odwiedzili przedstawiciele dwóch stowarzyszeń z partnerskiego miasta Heiloo w Holandii - Fundacji „Serce dla Polski” i Towarzystwa Stedenband Heiloo – Świętochłowice.

Goście z Holandii w magistracie spotkali się z prezydentem Dawidem Kostempskim i zarządem Towarzystwa Przyjaciół Heiloo w Świętochłowicach. Przyjechali w ośmioosobowym gronie, w którym znaleźli się przedstawiciele ustępujących i nowowybranych zarządów obydwu organizacji. W związku z tym spotkanie stało się okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy i nakreślenia wspólnych planów na przyszłość. Do tej pory obydwa stowarzyszenia skupiały się na pomocy rzeczowej dla potrzebujących mieszkańców Świętochłowic. Przedstawiciele zarządów zapewnili, że pracują nad nową formułą pomocy. Uzgodniono, że współpraca będzie przebiegała dwutorowo, na poziomie władz obydwu miast i organizacji pozarządowych.

Mieszkańcom, o piątkowej wizycie, przypominać będzie kilka tysięcy kwitnących na wiosnę tulipanów, podarowanych w formie sadzonek przez holenderskich gości. Kilka z nich symbolicznie zasadzono w doniczce w trakcie spotkania.

Przypomnijmy, Heiloo to pierwsze miasto partnerskie Świętochłowic. Nieoficjalne kontakty zapoczątkowano jeszcze w latach 80., umowę o współpracy podpisano w 1993 roku. Położone jest ono w północnej części Holandii, dominuje w nim przemysł agrarny i lekki. Atrakcją turystyczną są m.in. Wittte Kerkje (stary protestancki kościółek) oraz pałacyk Nijenburg.