Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Gryfny patrol w Świętochłowicach

W ramach projektu „GRYFNY PATROL – w roli głównej młodzież Świętochłowic” w naszym mieście zorganizowanych zostanie szereg przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym i sportowym. 13 sierpnia 2018 r. prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski oraz Komendant Miejski Policji insp. Andrzej Brzozowski podpisali list intencyjny w tej sprawie.

W akcję zaangażowały się miasto, policja, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Straż Miejska, Zespół Opieki Zdrowotnej, Ośrodek Pomocy Społecznej, a także OSiR „Skałka” i Centrum Kultury Śląskiej. Adresowana jest ona do dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 8-13 lat i młodzieży w wieku 14-21 lat, a także do ich rodzin i znajomych.

Dzieci – „Zuchy Gryfnego Patrolu” - uczestniczyć będą w bezpłatnych zajęciach ogólnorozwojowych, wpływających na rozwój fizyczny uczestników, poprawę ich samooceny, a także na kształtowanie pozytywnych postaw społecznych. Uzupełnieniem będą treningi judo z elementami samoobrony.

Tytułowy „Gryfny Patrol” stworzy 15-osobowa grupa młodzieży w wieku 14-21 lat. Dla nich przewidziano kompleksowe szkolenie z judo sportowego (techniki rzutów, chwytów, obezwładnień).

Uzupełnieniem zajęć sportowych będzie, prowadzony przez personel ZOZ w Świętochłowicach, kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, obejmujący m.in. umiejętność korzystania ze środków ochrony osobistej, wstępną ocenę poszkodowanego, w tym ocenę osób pod wpływem środków odurzających, resuscytację krążeniowo oddechową, naukę bandażowania, a także unieruchomienia kończyn w przypadku zwichnięć lub złamań.

Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach z kolei przeprowadzą teoretyczne i praktyczne szkolenie przeciwpożarowe, omówią zasady postępowania w sytuacji zagrożenia, współpracy ze służbami ratowniczymi czy ewakuacji podczas pożaru. 

- Otrzymaliśmy na ten projekt dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości blisko 24 tysięcy złotych z ponad 30 tysięcy zł. Rozpocznie się on we wrześniu, a zakończy grudniowym Eventem Mikołajkowym, na którym dokonamy podsumowania – mówi prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Projekt realizowany będzie w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

- To już kolejna nasza wspólna inicjatywa. Bardzo się cieszę, że dla władz miasta i dla pana prezydenta kwestia bezpieczeństwa jest tak ważna – mówi Komendant Miejski Policji, insp. Andrzej Brzozowski.

Podejmowane działania będą miały charakter profilaktyczny. Pozwolą na bezpośrednie zaangażowanie i partycypację młodzieży w kreowaniu zdrowego stylu życia wśród ich rówieśników, a pośrednio wśród całej społeczności.