Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ekologiczna kąpiel

W Świętochłowicach powstanie otwarte ekologiczne kąpielisko miejskie w technologii stawu naturalnego na bazie nieużytkowanego basenu. Dziś w Świętochłowicach podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji. Obiekt wybudowany zostanie z zastosowaniem technologii, wykorzystywanej  z powodzeniem od lat w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Na czym polega innowacja? - W wodzie basenowej nie będzie chloru, co czyni ją bezpieczną dla zdrowia. Filtrowana jest przez rośliny, specjalnie dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie, które umieszczone są w oddzielnej niecce. Ufam, że miejsce to spodoba się rodzinom z dziećmi czy osobom starszym – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Całkowita powierzchnia basenu (ok. 1000 m²) przeznaczona jest do pływania. Woda za pomocą systemu drenażowemu przenika do biologicznego filtra, gdzie jest oczyszczana, a następnie wraca do niecki kąpielowej.

Kąpielisko miejskie powstanie na terenie nieczynnego od ponad 10 lat basenu zlokalizowanego na ternie OSiR „Skałka” w Świętochłowicach. - Wybudowane zostaną tam także m.in. park linowy, ścieżka edukacyjna, budynek użytkowy wielofunkcyjny, w którym zlokalizowane będą boiska do gry w squash’a, sale do zajęć fitness, kawiarnia, zaplecze szatniowo-sanitarne – mówi Grażyna Ciesiołka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych świętochłowickiego magistratu. Łączna wartość projektu to 15,4 mln zł, z czego 10,8 mln zł pokrytych zostanie z niskooprocentowanej pożyczki w ramach inicjatywy Jessica (obecnie oprocentowanie  to wynosi 1,53% w skali roku). Szacunkowy dochód z obiektu planowany jest w wysokości ok. 1,8 mln zł rocznie, co zgodnie z wyliczeniami, ma pokryć spłatę zobowiązań i koszt utrzymania kompleksu. W okresie zimowym obiekt będzie zarabiał m.in. na wynajmie sal do zajęć fitness oraz boisk do gry w squash’a. Warto dodać, że woda w basenie będzie podgrzewana dzięki systemowi kolektorów słonecznych, co dodatkowo pozwoli na korzystanie z niego wiosną i wczesną jesienią. 

24 lipca br. podpisana została umowa z wykonawcą – konsorcjum firm: Gliwickim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach  i Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym „Budowlani” Sp. z o.o.  z siedzibą w Bytomiu. - jesteśmy przygotowani do budowy tego typu obiektu, gdyż mamy w tym zakresie doświadczenie - zapewnia Marek Morawski, prezes zarządu gliwickiego GPBP. Inwestycja ta realizowana jest w formule „zaprojektuj  i wybuduj”. Prace projektowe, zgodnie z zapisami umowy, winny zostać zakończone w październiku bieżącego roku, natomiast roboty budowlane powinny zostać zakończone do końca lipca przyszłego roku.

 

Zobacz film